Bebeklerin Beslenmesinde Anne Sütünün Önemi

Bilinçsiz bir çok anne bebek beslenmesi için neden anne sütü sorusunu bir çok kez kendine ve çevresine sormaktadır. Tabi günümüzde her ne kadar bu konuyla ilgili bir çok yayın ve yapım yapılmış olsa da yine de ne yazık ki bazı anneler bebeklerini anne sütü ile beslemenin önemini tam olarak kavrayamadığı için henüz sindirim sistemi gelişmemiş olan bebeklere hazır gıdalar vererek onlara sağlıksız bir yaşamın kapısı aralamaktadır.

Bebeklerde Anne Sütü Neden Önemli

Bebeklerde anne sütü çok önemlidir çünkü sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebekler hazır gıdaları hazmedemez ve onlardaki mikroplarla yeterince savaşamazlar. Sonuçta ya kabızlık gibi ağrılı bir süreç oluşur ya da vücuda alınan mikroplara bağlı ishal, kusma baş gösterir hatta bu durum bazı bebeklerde o kadar ağır bir dehidratasyon olarak seyreder ki ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Anne sütü bir bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağı bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için çok önemlidir, bebeği bundan mahrum bırakmak ileride birçok soruna yol açabilir. Bunların başında erken yaşta ortaya çıkan metabolik rahatsızlıklar, zihinsel ve bedensel gerilik gelir. Bebek için bu kadar önemli olan bir besin kaynağını ondan mahrum bırakmaya hiç bir annenin hakkı yoktur.

Anneler Neden Bebeklerini Emzirmek İstemez

Aslında bebeğini ve onun sağlığını düşünen her anne bebeğini emzirmek için can atar çünkü her anne bilir ki bebeği emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı artırır ama ne yazık ki bazı durumlarda anneler bebeği bu kutsal besinden mahrum eder en bilinen sebep bebeğin doymadığına olan inançtır, anne sütünün yetersiz olduğunu düşünür bu durum bebek sürekli tartılarak gözlemlenebilir. İkinci faktör ise annenin göğsünde yara oluşmasıdır, bebek her emdikçe annenin canı yandığı için emzirmeye reddedecektir. Bu durum da uygun kremler yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Sebep her ne olursa olsun bebek için bu kadar değerli olan bir besin kaynağı ondan mahrum edilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here