Bel Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde en fazla maruz kalınan sağlık sorunlarından biri de bel ağrısı rahatsızlığıdır. Birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen bel ağrısı rahatsızlığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu önemli sağlık sorununun belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu olmayan bel ağrısı rahatsızlığı bağlı bulunduğu nedenlere göre tedavi edilmediği takdirde veya erken müdahale edilmediği takdirde başta bel fıtığı rahatsızlığı olmak üzere bazı ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine de zemin hazırlayabilmektedir. Günümüzde orta yaş grubu ve ileri yaş grubu bireylerde sıklıkla görülebilen bel ağrısı rahatsızlığı ayrıca uzun süreli olarak etkili olduğundan ve sıkça tekrar ettiği takdirde günlük aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Peki bel ağrısı neden olur belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevapları uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Bel Ağrısı Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Şunlardır;

Kötü duruş pozisyonu
Kas kökenli ağrılar
Stres ve bel fıtığı faktörleri
Fazla kilolar
Bel kayması
Günlük olarak yapılan spor aktiviteleri sırasında aşırı terlenmesi
Günlük olarak yapılan spor aktivitelerinde bel bölgesine aşırı baskı yapılması
Kireçlenme
Osteopoz ( kemik erimesi) hastalığı
Omurga kırığı ve çatlaması
Günlük yapılan işlerde özellikle ağır eşyaların dengesiz ve ani olarak kaldırılması gibi faktörler bel ağrısı rahatsızlığının başlıca nedenleridir.

Bel Ağrısı Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Bel ağrısı rahatsızlığının en temel belirtisi rahatsızlığın derecesine bağlı olarak meydana gelen şiddetli veya hafif dereceli ağrı belirtisinin etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlamasıdır. Bel ağrısı rahatsızlığının bu ana belirtiye ek olarak görülen diğer belirtileri ise şunlardır;

Belin oynatılmasında güçlük çekilmesi
Bel içerisinde uyuşukluk hissi
Dik bir duruş pozisyonuna geçilememesi gibi belirtiler bel ağrısı rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Bel Ağrısı Rahatsızlığına Maruz Kalınmaması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel ağrısı rahatsızlığına maruz kalınmaması açısından dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Eğer bu faktörlere dikkat edildiği takdirde bel ağrısı rahatsızlığı etkilerini göstermeye başlarsa o zaman yapılması gereken ilk şey hemen ilgili doktora başvurulmasıdır. Bel ağrısı rahatsızlığına maruz kalınmaması açısından dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

Kilogram bakımından ağır bulunan eşyaların tek başına taşınmamasına özen gösterilmelidir.
Varolan sağlık sorununda hemen doktora başvurulmalıdır.
Vücudun duruş pozisyonu iyi ayarlanmalı ve dengesiz duruş pozisyonundan uzak durulmalıdır.
Dik bir duruş benimsenmelidir.
Hareketsiz yaşam tarzından uzak durulmalı ve günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.
Yeterli uyku alınmasına özen gösterilmeli ve dengeli beslenilmelidir.

Bel Ağrısı Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bel ağrısı rahatsızlığının tedavisi iki farklı uygulama sayesinde yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise şunlardır;

İlaç tedavi uygulaması
Cerrahi müdahale tedavi uygulaması

İlaç tedavi seçeneği daha çok hafif düzeyli bel ağrılarında uygulanırken cerrahi müdahale tedavi uygulaması ise daha çok ileri düzeylerdeki bel ağrılarında başvurulan tedavi yöntemidir. Örneğin bel kayması, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların da aynı zamanda bir tür bel ağrısı rahatsızlığı olduğundan bu gibi daha ciddi durumlarda genellikle cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmaktadır.

Bel ağrısı rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra bel ağrısı neden olur belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sizler de günlük yaşantınızda sıklıkla bel ağrısı rahatsızlığına maruz kalıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Bel rahatsızlıklarınız için doktorunuza başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here