Bel Ağrısı Sebepleri

Bazen çevrenizden duyar bazı zamanlarda kendiniz bel ağrısından şikayet edebilirsiniz. Bel ağrısının sebebi olarak halk arasında yaygın olarak bel fıtığı bilinir. Bu doğrudur. Bel fıtığı bel ağrısının sebeplerinden birisidir. Ancak eksik bir bilgidir. Çünkü bel ağrısı dışında başka sebepler de bel ağrısına neden olabilmektedir. Bel fıtığı dışında bel ağrısı sebepleri şunlardır:

1- Stres: Her şeyin başı stres olduğu gibi bel ağrısının baş sebepleri arasında da stres yer almaktadır. Stres psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra bedensel hastalıklara da neden olmaktadır. Özellikle aşırı stresli iş ortamları bel ağrısının nüksetme sebebidir. Stresten uzak bir yaşam ile bu sebeple oluşabilecek bel ağrılarını önleyebilirsiniz.

2- Gün İçerisinde Hareketsiz Kalma: Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler gün boyu bilgisayar başında sabit kalmak zorundadırlar. Ekstra spor ya da fiziksel aktivite yapılmıyorsa; bunun sonucu bel ağrılarının oluşması muhtemeldir. Günlük egzersiz ve sporlar yaparak bu sebepten oluşacak bel ağrılarını önleyebilirsiniz.

3- Bel Kayması: İnsan vücudundaki omurgayı meydana getiren kemikler düz bir çizgi gibi art arda sıralanmaktadır. Omurgayı zorlamak, düşmek veya bir kaza geçirmek veyahut yaşlık sebebi ile omurlar düz olan çizgiyi bozarak; birbirlerinin üstüne kayabilirler. Bu olaya bel kayması denmektedir. Bel kayması genellikle bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Halbuki bel fıtığında omurlar arasında bulunan kıkırdak sorunu vardır. Bel kaymasında ise bizzat omurların kendisi buna sebep olmaktadır. Omur kemiklerinin kayması sonucu; sinirlere baskı oluşur bu da bel ağrısını meydana getirir.

Bel kayması yaşayan kişiler biraz yürüdükten sonra bel ve bacaklarında meydana gelen ağrı sebebi ile durmak isterler. Ayrıca bacaklarında uyuşukluk, yanma ve kramp şikayetleri de vardır. Bel kaymasından dolayı olan bel ağrılarının önlenmesi için korse, fizik tedavi veya derecesine göre cerrahi operasyon uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here