Bel Fıtığı Nedir? Neden Olur?

Toplumda insanların sık karşılaştığı bel rahatsızlığı bel ağrısı ile başlayarak, kişinin oturup kalkmasında günlük hareketlerinde ciddi kısıtlamalara sebep olmaktadır. Bu tip ağrıların temel nedeni bel fıtığının olmasıdır. Bel fıtığı kişiden kişiye göre değişebilir, farklı sonuçlar gösterebilmektedir.

Bazı kişilerde bel fıtıkları dayanılmaz sonuçlara neden olabilir. Tıbbi müdahale gerektiren durumlar olabiliyor, bazı hastalarda uygulanacak ilaçlı tedavi rahatsızlığı hafif bir şekilde atlatabiliyor.

Bel fıtığı bel kısımda ortaya çıkan omurga yapısıdır. Omurgada bulunan bir çok kemikten biri olarak zaman içinde ortaya çıkar. Kemikler ara formunda bulunan diskler, vücut yapısında rahat hareket edilmesini önlemektedir.

Omurga yapısı incelendiğinde 24 tane omurga kemiği üst üste gelmektedir. Omurga kapısında sadece omurga kemikleri değil onun dışında omurilik ve omurga yapısına bağlı olan diskler vardır. 24 tane omurga yapısı ara formundaki disklerin ortasında jel yapısına benzer diskler vardır. Normal şartlarda hareket etmemizi sağlar, omurgalar bu diskler sayesinde üzerine binen ağırlığı dengelemekte görevli olmaktadır. Bel fıtığı omurgamızda bulunan disklerin bir ya da bir kaçının yerinden oynaması sonucunda oluşur.

Bel fıtığının nedenleri nelerdir?

Hareketsiz yaşam: Vücudun tüm ağırlığını omurlarımız taşımaktadır. Çevresinde bulunan boyun kasları, sırt kasları, karın kasları ve bel kasları vücudun hareket etmesinde etkilidir.

Mesleki şartlar: Mesleğe bağlı olarak günlük tekrarlanan hareketler, omurgaların üzerine gelen ağırlığa bağlı olarak yaşanır.

Obezite: Vücudun ağır olması şişmanlık problemini beraberinde çıkarmaktadır. Aşırı kilolar omurgamızın vücut dengesini etkileyerek şeklin bozulmasına sebep olur. Kişi normal formunu koruyamadığı kilo aldığı zamanlarda kayan ve kabaran omurga diskleri sinirlere baskı uygulayarak ağrılara sebep olabilir.

Sigara kullanma: Sigara kullanan kişilerde yapılan araştırmaya göre omurlardaki disklerin zamanla hassaslaşarak aşınma meydana geldiğidir. Sigara kullanan kişilerde iyileşme süreci daha genç yaşanmaktadır. Operasyon gerektiren durumlara sebep olmaktadır.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının en belirgin belirtisi bel ağrısıdır. Bel ağrısı bel dışında başka yerlere de kayabilmektedir. Fıtıktan kaynaklanan ağrılar birkaç gün içinde geçerek fıtık hastalığıymış gibi heyecanlanarak panik yapmanıza sebep olabilir.

Bacaklarda ağrı hissetme
Ayaklarda ağrı hissetme
Bacaklarda ve ayaklarda güçsüzleşme
Bel bölgesinde ağrı hissetme
İki bacağın birinde refleks kaybı yaşanması.
Hapşırma esnasında, öksürme esnasında, gülme esnasında ağrının artması.
Fıtıktan kaynaklı olarak hareket edince yorulma ve ağrı hissedilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here