Sorular Cevaplar

Besinler Sindirilmezse Vücudumuza Faydası Olur mu

Vücudumuz enerji sağlamak için yediğimiz besinleri kullanır. Çeşitli işlemlere geçerek enerji elde edilmesi için sindirilir. Besinlerin sindirilme işlemine uğramadan vücudumuza faydası olur mu tartışılır.

Enerji elde edilmesi için vücudumuz besinlere gerek duyar. Bunları sindirerek gerekli olan enerjinin ortaya çıkmasını sağlar. Canlıların yaşamlarını sürdürerek yaşamsal faaliyetlerinin devamlılığı için bu enerjiye ihtiyacı vardır. Vücudumuz yaptığı herhangi bir hareketten dolayı enerji harcadığını bilmeliyiz. Organlarımız, kanımız, nefes alıp verirken dahi gerek duyulmaktadır.

Besinlerin enerjiye dönüştürülmesi için sindirilmesi gereklidir. Küçük parçalara ayrılarak vücudumuzun her alanına dağılmalıdır. Maddelerin vücuda dağıtılmasında en küçük parçalar haline getirilme işlemi sindirimdir. Küçük parçalar sayesinde enerjimiz sağlanmış olarak organlarımız sağlıklı şekilde sağlanır.

Yediğimiz içtiklerimiz vücudumuzda sindirilmediği takdirde enerji ihtiyacını karşılamaz. Vücudumuz içinde dolaşır ve dışarı atılırken gerekli olan enerji alınmamış olacaktır. Sindirim yetersiz kaldığından vücudumuz halsiz kalır, bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalanmamıza neden olur. Yaşayabilmek içni besinlerin fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki şekilde de vücudumuzda sindirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu