Okul

Beslenme Nedir

Beslenme vücudumuzun günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının giderilmesidir. Günlük olarak kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeğini beslenmeye örnek olarak verebiliriz. Okullarda öğle arası beslenme vaktidir. Çocukların büyüme gelişmesinde beslenmede öğünler oldukça çok önemlidir. Sağlıklı beslendikleri bir yana düzenli olarak vücutları ihtiyaçlarını sağlamalıdır. Çocukların büyümesinde daha çok ihtiyaç duyulacağından dolayı ebeveynler hassas olmalıdır.

Hayatımızı devam ettirebilmek için beslenmemiz gerekmektedir. Beslenerek bağışıklık sistemimizi koruduğumuz gibi sağlığımızda korunmuş olunur. Düzenli ve dengeli beslenmek önemli olup sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Öğünlerimiz düzenli şekilde olarak vücudumuz beslenmeyi belirli aralıklarla yapması gerekmektedir.

Beslenmemize taze besinlerin tüketilmesi önemlidir. Parçalayarak dolaba koyduğumuz besinler ilk günkü kadar taze olmayacaktır. Besin değerlerini kaybettiğinden dolayı yeterince faydalı olmayabilir. Çiğ oldukları zaman daha çok besin değerine sahip oldukları gibi haşlama gibi pişirilmesi durumunda değerler suyuna karışacaktır. Biraz çiğ olarak ve yemeğin suyunun tüketilmesi önemlidir.

Fazla ve düzensiz beslenme sonucunda kişilerde şişmanlığın ortaya çıkmasına sebeptir. Beraberinde çeşitli şişmanlık hastalıklarını getirmektedir. Kalp hastalıkları, kalp damarı yetmezliği, şeker, hipertansiyon, kireçlenme, damar tıkanıklığı gibi hastalıklar kendisini gösterir.

beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu