Beyaz Dutun Faydaları

Yaz meyvesi olan dutun 20’den fazla çeşidi vardır. Beyaz dut olan Morus alba, Morus bombycis, karadut olan Morus nigra, Morus latifolia, kırmızı dut olarak bilinen Morus rubra, Morus notabilis ve Morus liboensis bu çeşitlerden sadece birkaçıdır. Anadolu’nun endemik bitkisi olarak kabul edilen beyaz dut toplandığı gibi tüketilmelidir çünkü içeriğindeki bazı etken maddeler ağaçtan kopmadan sonra kaybolmaya başlar. Bu da dutun tadının değişmesine sebep olur.

İçeriğindeki Etken Maddeler

Beyaz dut içerisinde rutin pelar gonidin, valerik asit potasyum, isoquercetin sanggenon, thiamin quercetin, riboflavin petunidin gibi maddeler bulundurur. Doğal bir antibiyotik deposudur. Yazın taze dut tüketirken kışın da kurusunu yerken doğal yollardan antibiyotik de almış oluruz. Ayrıca B1, B2, B3 ve C vitaminlerini içerir ve içeriğinde şeker, organik asitler, pektin, müsilaj, tanen de bulundurur.

Faydaları nelerdir?

Ateş düşürücü etkiye sahip olan beyaz dut idrar söktürücüdür aynı zamanda.
Taze yaprakları derideki yaralara ya da burundaki kanamaya tampon olarak kullanılırsa kanamalar durdurulur.
Kan yapıcıdır.
İştah artırarak enerji verir.
Egzamaya karşı doğal bir ilaçtır.

Egzama Hastaları İçin Beyaz Dut Kürü

Yarım litre içme suyunu kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra içine bir

avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve 6 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Daha sonra ocaktan aldığınız suyu soğumaya bırakın. Ellerinizi yakmayacak sıcaklığa geldiğinde egzamalı elinizi kabın içine koyun ve 10 dakika kadar etki etmesini sağlayın. Ellerinizi bir saat boyunca yıkamadan bekletin. Beklemeden sonra durulayabilirsiniz. Haftada 3 kere her defasında taze olarak yaparak uygulamaya devam edin. Eğer şikayetiniz ayağınızda ya da bileğinizde ise kepçe yardımıyla 10 dakika boyunca o bölgeye suyu dökerek etki ettirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here