Beyin Kanaması Hakkında Bilgiler

Beyin kanaması; travmalar, beyin damarlarının farklı sebeplerden dolayı dışarıya kese oluşturup bu kesenin yırtılması (anevrizma) ya da damarların içinde oluşan plakların yırtılması ile gelişen ciddi kafa yaralanmalarıdır.

Beyin Kanaması Nedenleri:
-Yüksek tansiyon,
-Anevrizma,
-Diyabet hastalığı,
-Kafa travmaları,
-Alkol, sigara

Beyin kanaması üç şekilde olabilir:
-Beynin dış zarının üst bölümünde olan kanama,
-Beynin dış zarı ile orta zarı arasında olan kanama,
-Beyin içine olan kanama.

Beynin dış zarının üst bölümünde olan kanama: En çok görüldüğü yer şakak kemiği bölgesidir. Bu kanama daha çok beyin atardamarları kaynaklıdır. Hastaların çoğunda beyin omurilik sıvısı kanlıdır. Genellikle kan basıncı da yüksektir. Hastada baş ağrıları olur ve uykuya meyillidir. Gözlerin birinde göz bebeğinde büyüme görülür. Kusma olur. Solunum düzensizlikleri ve nabız sayısında düşme görülür.Hasta komaya girebilir.

Beynin dış zarı ile orta zarı arasında olan kanama: Bu kanama daha çok beynin toplardamarları ile ilişkilidir. İki çeşittir:

– Travma sonrası ilk 24-48 saat içerisinde ağır sinir sistemiyle ilgili belirtiler ortaya çıkar. Şuur kaybı olur. Hastanın bilinci açıksa baş ağrısı, bulantı, kusma, kanamanın olduğu tarafta bulunan gözde göz bebeğinde genişleme görülebilir. Hastaların birçoğunda kafa kemiğinde kırıklar vardır.

– Travmadan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu tür kanama alkol kullanan, uzun süre kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullananlarda ve yaşlılarda ortaya çıkar. Hastada şiddetli baş ağrısı, kişilik değişiklikleri, kol ve bacak kuvvetinde azalma daha ilerisi kol ve bacaklarda felç ortaya çıkabilir.

Beyin içi kanama:
Sıklıkla baş üzerindeki küçük bir bölgeye uygulanan kuvvet ile ortaya çıkar. Damar yırtılması, anevrizma yırtılması, kafa içi tümörler, kan pıhtılaşma bozukluğuna neden olan hastalıklar beyin içi kanamanın nedenleri arasındadır. Şiddetli baş ağrısı ve bunlara takiben bilinç kaybı gelişebilir.

Tedavi:
Kanama ameliyatla ulaşabilecek alanda ise kafa kemiklerinden bir kemik parçası çıkarılarak beyne ulaşılıp kanamanın boşaltılması sağlanır.
Beyin kanaması acil tedavi gerektiren bir durumdur. Kanayan yerde pıhtı oluşup damarlara yerleşirse hastada inme gerçekleşebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here