Biber Gazı Nedir

Biber gazı, toplumsal olaylarda taşkınlıkları ve sorunları önlemek adına kullanılan Oleoresin Capsicum (OC) gazıdır. Biber gazı savunma amaçlı olarak günümüzde emniyet güçleri ve kadınlar tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar kendilerini savunmak amaçlı olarak biber gazlarını korurlar. Suç oranının fazla olduğu bölgelerde kapkaç, soygun, gasp gibi olaylara yönelik koruma sağlanabilir. Yasal olması taşımanın herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.

Biber gazları gözle temas etmesi durumunda kendisini gösterir. Yakıcı özelliğinin bulunmasından dolayı kişileri caydırıcı ve etkisiz hale getirme özelliğine sahiptir. Gözlerde yanma olması, kıpırdayamama yada olaylara devam etme kabiliyetini elden almaktadır. Acı göze geldiği gibi gözleri kırpmak sayesinde acı azaltılabilir. Direk olarak göze uygulanması durumunda gözleri kör edici etkisi bulunmaktadır. Biber gazının etkisi suda çözünen madde olmasından dolayı gözlere temas etmesiyle birlikte yakıcı etki göstermektedir. Biber gazına limon iyi geldiği gibi acısını hafifleterek yok etmektedir.

Yoğun biber gazı altında olan kişiler etkilenmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Saldırı amaçlı olarak kullanılan gazlar yoğun şekilde solunduğunda ciğerleri yakarak onlara zarar verebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here