Bilek Ağrısının Nedenleri

Bilek  Ağrısının Nedenleri; Bilek ağrısı birçok kişinin şikayet ettiği bir durumdur.  Bilek ağrılarına uzman bir hekim tarafından teşhis konulması çok daha uygundur. El bileklerinde şişme, ağrı ve halsizlik çokça görülmektedir. 19 kemik, 17 eklem ve 19 kastan biri zarar gördüğü zaman bütün hareketleri etkiler. Erkelerden daha çok bayanlarda görülen bilek ağrısı kıkırdakların ve kemiklerin daha erken aşınmaya başlaması ile oluşur. Menopoz dönemine yakın olan ve kalsiyum eksikliği olan kadınlarda buna bağlı olaraktan bilek ağrısı daha çok olur. Bilek ağrısının çeşitli nedenleri  bulunmaktadır.

Tendinit; Bilek ağrılarında en yaygın olan nedenler arasında yer alır. Zayıflıktan ve incelmeden dolayı oluşan tendinit yaşlılarda ve gençlerde bilek ve omuz ağrıları ile kendini gösterir.

Sarpin; Eklem ve bilek burkulmaları ile meydana gelen sprain bilek burkulması ile el kullanımını engelleyebilir.

Karpal tünel sendromu; Karpal tünel sendromu Bilek sinirlerinin disfonksiyonunu kaybetmesi ile meydana gelir.  Sinir sıkışması olarakta bilinen karpal tünel sendromu  el bileği hizasında oluşan sıkışmalar ile kendini belli eder.  Geceleri  parmaklarda karıncalanma ve hissizleşme çokça meydana gelir. Bilgisayar başında çalışan ve sürekli ellerini kullanmak durumunda olan kişilerde daha çok görülür.

Artrit; Vücut tarafından üretilen ve eklemlerde meydana gelen iltihabi bir durumdur. Ayak bileği, el bileği ve eklemlerin şişmesiyle kendini belli eder.

Ganglion kist; Kasları kemiğe bağlayan doku ve tümör üzerinde meydana gelen şişlik ile kendini belli eden ganglion kisti iyi huylu ve kötü huylu olarak ortaya çıkar ve başka yerlere sıçramaz. Bazen kendiliğinden iyileşen ganglion kisti bazen de cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Kırıklar;  Vücutta bir çok sayıda kemik vardır. Bileklerde olan kemiklerin kırılması ile birlikte bilek ağrıları kendini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here