Okul

Bilgi Sahibi Olmak İnsanı Taassuptan Nasıl Kurtarır

İnsanlar ağaç gibidir zaman geçmesi ile gelişir olgunluk gösterirler. Ancak, insanın gelişip olgunluk göstermesi için tecrübe edinmesine ve bilgileri doğru kullanmasına ihtiyaç duyar.

Taassup, bir şeye aşırı derecede inanıp ondan başkasını düşünmeme durumu aynı zamanda bağnazlıktır. Yanlışları olmasına rağmen insan sorgulamayı öğrenmeli. Bilgi insanlara çevresini tanımasına, sorgulamasına ve yorumlamasını öğretir. Tek bir düşünce vazgeçilmez değildir, inandıklarınızı hiç sorguladınız mı? Yanlışlar olabilir ve doğru yanınızda bulunabilir. Örneğin Hristiyan dinine mensup biri tanrıyı ve dinini araştırdığında farklı bir dine bağlanabilir. Bunlar değişkenlik gösterir, tanıdıktan sonra doğruluğu anlamaları mümkündür.

Eğitim alan cahillikten kurtulan bilgi sahibi insan ise her şeyi sorgular tanır öyle inanır. Sorgulamadan önce bir şeye inanmak bağnazlıktan başka bir şey değildir. Ne olduğunu bilmeden ne yapan insanlar cahil kısımlardır. Bunlar başkaları tarafından kontrol edilebilir, yönlendirilir. Taassubun en büyük düşmanı bilgidir. İnsanlar bilginin gücüne inandıkları müddetçe taassubu yok ederler. İnançları doğru ve sağlık olur. Alacakları kararlar kendilerine fayda sağlayarak yol gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu