Teknoloji

Bilgisayarda Program Kaldırma Nasıl Yapılır

Bilgisayarınıza kurduğunuz programlar gerektiğinden fazla yer kaplıyorsa ve artık ihtiyacınız yoksa kaldırıp silebilirsiniz. Kolay bir yöntemle kurduğunuz bütün programlara bakarak istediklerinizi silmeniz mümkündür. Silmek istediğiniz programların hepsini silmeniz oldukça basittir. Windows kendi sisteminde “Program Kaldır” özelliği eklemiştir. Tüm Windows sürümlerinde program kaldırma sistemi aynıdır. Windows Xp, 7, 8, 10 ya da Vista kullanmanız bir şeyi değiştirmiyor hepsinde kaldırabilirsiniz. Gereksiz ve ihtiyacınız olmayan programları kaldırarak bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fazladan kaynak tüketiminin önüne geçmiş olacaksınız. Oyunlarda veya internette gezinirken daha fazla performans alabilirsiniz.

Programları bilgisayarınızdan kaldırmak için aşağıda yazılı ve görsel anlatılanlara dikkat etmelisiniz. Sabit diskinizde yer kaplayan gereksiz programlardan kurtularak daha hızlı bilgisayara sahip olabilirsiniz.

Bilgisayarınızın sol tarafında bulunan “Başlat” butonu veya arama butonuna tıklayınız. Menü içerisinde Denetim Masası varsa ona tıklayacağız yoksa arama kısmına denetim masası yazarak denetim masası bölümüne geçeceğiz.

Karşınıza çıkacak listede “Programlar”, hemen altında “Program Kaldır” tıklayınız. Sizi farklı bir sayfaya yönlendirecek.

program kaldir1

Program kaldır veya değiştir, başlığı karşınıza çıkacak. Karşınıza çıkacak listede bilgisayarınıza yüklü bütün programları görebilirsiniz. Burada programların adı, yayımcısı, yüklenme tarihi, boyutu ve sürümü hakkına bilgiler bulunmakta. İhtiyacınız olmayan program varsa bir kere farenin sol tuşuyla tıklayın ardından farenin sağ tuşuyla tıkladığınızda “Kaldır ve Değiştir” seçenekleri olacak. Programı kaldırmak için yapacağınız çok basit ardından ileri işlemlerini gösterecek ve bilgisayarınızdan kaldırılmış olacaktır.

program kaldir2

 

Bilgisayarınızın sistem bilgileri de burada yer almakta. Grafik sürücüsü, ses kartı, Wifi ve aha bir çok bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan program vardır. Bunları kaldırmamaya dikkat etmeliyiz. Bilmediğiniz hatırlamadığımız programları kaldırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu