Okul

Bilimin Çizdiği Yolda İlerlemek Ne Demektir

Bilim insanlığa rehberlik eden en hakiki yoldur. İnsan dinin etkisinde yaşamını sürdürürken çevresinde olanlara gözlerini kapar. Kimi toplumlarda din ve inanç gibi kavramlar insanları kısıtlamıştır. Aydınlanma çağına giren insanlar bilinçlenmiş ve öğrenime açık hale gelirler. Çevresindeki her şeyi sorgulayarak yeni araştırmalar ve buluşlara adım atarlar. Bilimin çizdiği yol derin anlamalara sahiptir.

Din ve inanç soyut olarak karşımıza çıkarken bilim ise elle tutulabilir somut gerçekler ortaya koymaktadır. İnsanların yaşama dair gerçekleri öğrenmesi ufkunu genişleterek hayatı sorgulamasını sağlar. Körü körüne birine bağlı kalmadan yaşama sahiptir. Antik çağlarda şimşek, gök gürültüsü gibi doğa olayları tanrının gücü olarak görülmüştür ancak bilimle birlikte cevaba ulaşıldı. İnsanlar yaşamlarına dair bilmediği bir çok şeyi bilimin açıklamasını beklemiştir.

Bilimin çizdiği yoldan giderek hayatı tanımak ve anlamak daha kolaydır. İnsanların bilmediği soruların cevaplarını verir. Bilim insanlara somut veriler sunarak öğrenimlerini kolaylaştırmaktadır. Denizde çıkan bir fırtınanın neden ve hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını öğrenebiliriz. Belirsizlikleri ve soru işaretlerini gidererek bilgiye ulaşırız. Atatürk ise bilimi “hayatta en hakiki mürşit ilimdir olarak yorumlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu