Bilinçaltı Nedir

İnsan beyninde bilinç ve bilinç dışı olmak üzere iki temel yapı bulunmaktadır. Bilinç dışı olarak da değerlendirilebilecek bilinçaltı ve bilincin ilişkisinin anlatılabilmesi için genel kültür sohbetlerinde kimi zaman bilgisayar örneği kullanılmaktadır. Bu örnek üzerinden gidildiğinde bilinçaltı arka planda yürütülen, sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayan yazılımlar olarak ifade edilebilmektedir. Zihnin bu bölümü yapılan araştırmalara göre anne karnından itibaren insanın karşılaştığı tüm uyaranları kaydetmektedir. Refleks davranışlar, sebebi bilinmeyen korkular dahil olmak üzere insana ait önemli pek çok özellik de bu kayıtlar sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Bilinçaltı ve korkular

Bilinç insan zihninin farkındalığını ifade etmekte, duygu, algı, bilgi ve diğer benzer kavramların merkezi olarak kabul edilmektedir. İnsanları pek çok canlıdan farklı kılan, bilim insanlarının tam olarak açıklayabilmek için çalışmalarına devam ettiği bilinç devamlılık için yeterli değildir. Bilinçaltı tarafından zihne kaydedilen ancak bilinçte farkındalığı oluşturulmayan pek çok bilgi bireyler için koruma görevi görmektedir. Daha önce kaydedilen, tehlike oluşturulabileceği zihin tarafından varsayılan durumların ortaya çıkmasında bilinçaltı savunma mekanizmasını devreye sokmaktadır.

Korkular bilinçaltının çalışma sistematiğine verilebilecek en önemli örneklerden biridir. Anne karnında ya da bebeklikte kaydedilen karanlığın tehlikeli, bilinmez olduğu bilgisi ilerleyen zamanlarda fobi olarak bireyin karşısına çıkmaktadır. Bebeğin karanlıkta düşmesi, yetişkinlerin bu duruma ait tedirginlik içeren davranışları durumun kaynağına verilebilecek örneklerden yalnızca ikisidir.

Çocukluk çağlarında karşılaşılan ve bilinçaltına kaydedilen pek çok bilgi ilerleyen yılları büyük ölçüde etkilemektedir. Konuşması nedeniyle sürekli azarlanan, psikolojik ya da fiziksel şiddet gören çocuklarda konuşma bozuklukları, sosyal fobiler meydana gelebilmektedir. Bu durumun çözümü ise sorunun kaynağının tespiti ve bu duruma yönelik uygulanan terapilerle mümkün olmaktadır.

Bilinçaltı ve psikoloji

Korkuların oluşmasının temel sebebi insan zihninin beden bütünlüğünü koruyarak yaşama devam etme isteği olmaktadır. Yaşamın sürdürülebilmesi amacıyla refleks davranışlar, savunma mekanizmaları zihnin karmaşık yapısı içinde geçmiş verilerden yararlanılarak oluşturulmaktadır. Tehlike işaretleriyle karşılaşıldığında vücutta buna paralel olarak adrenalin seviyesi artmakta, vücut tüm mekanizmalarını kullanarak savunma haline geçmektedir. Bilinçaltının yaşamda karşılaşılan neredeyse tüm verileri kaydediyor olması nedeniyle şaşırtan tehlike uyaranları ortaya çıkabilmektedir.

Modern psikolojide bilinçaltına dair bilgileri sistemleştirerek, uyguladığı tedavilerde kullanan ilk isim ünlü psikanalist Freud olmuştur. Günümüzde yeni araştırmalar ışığında zihnin gizemleri daha fazla çözülmek istenmekte, modern ve alternatif tıp bilinçaltının etkilerini tedavi amaçlı olarak kullanmaktadır.

Bunun yanı sıra reklamlarda insan zihninin bu özelliğinden daha fazla ürün satmak amacıyla yaralanma isteği onlarca yıldır bulunmaktadır. Özellikle görüntülü tanıtımlarda amaca yönelik karelere yer verilmekte, bu sayede pek çok ürünün satın alınması normalleştirilmekte, istenen ürünün algıda seçicilik kadrajına girmesi sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Yorum*
İsminiz*