Okul

Bir Besin Zincirinin Halkaları Arasında Enerji Akışı Nasıl Gerçekleşir

Besin zincirinin oluşması canlılar arasında enerji akışını karşılamaktadır. Bitkiler, algler ve bazı bakterilerinin üreticisidir. Canlılarda bu bitkileri tüketerek gerekli enerji ihtiyaçlarını karşılamış olur. Bitkilerden gelen enerji akışı üst besin zincirine ulaşarak canlılar arasındaki dengenin oluşmasını sağlamaktadır.

Enerji akışında bitkiler önemli yeri oluşturmaktadır. Etinden sütünden yararlandığımız bitkiler ihtiyaçlarımızı karşıladığı gibi etçil sınıfında değerlendirilmektedir. İhtiyaçlara yönelik enerjiler otçullar tarafından alınarak hazır hale getirilip etçil canlılarında bu canlılardan beslenerek döngünün oluşmasında etki sağlar.

Üreticiler doğadaki çeşitli basit şeker ve oksijeni üretme dengesinde rol üstlenir. Bitkiler toprak altındaki köklerle birlikte aldığı mineraller sayesinde kendileri için besin üretiminde fotosentez gerçekleştirerek oksijen üretir hem de besin ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Bitkilerin koyun, keçi, inek gibi otçul canlılar tarafından tüketilmesi ilk aşamayı oluşturur. Etçil canlılar ise doğada yaşayan otçul hayvanlarla beslenerek gerekli enerji ihtiyaçlarını karşılar. Etçil ve otçul canlılar ise insanlar için gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılar hale gelirler. Aynı zamanda bitkilerin meyve ve sebzelerinden yararlanarak besin zincirinde enerji halkasını oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu