Okul

Bir Ülkede Yargı Bağımsızlığı Yoksa Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşırız

Yargı ülkenin yasama ve yürütme organlarının denetlenmesinde görev alan tam bağımsız mahkemeler tarafından oluşturulmaktadır. Yargı bağımsızlığı halkın eşitliği, adaletin terazinin şaşmadığını gösterir. Adalet ve güven duygusunun varlığı halkın inançlarını oluşturur. Denetleyici öğeleri kendi içinde barındıran yargı birimleri düzenin ve adaletin teminatı olmaktadır.

Yargı bağımsızlığını kaybetmesi sonucunda ülke kaosun içine sürüklenir. Sorunlar sıkıntılar yaşanarak insanlar artık haklı olduğu konularda dahi kendi çözüm arar. Devleti yöneten kişiler yargıyı kendi kontrollerine aldığı zaman ekonomik olarak kayıplar yaşanacağı gibi ülkenin geleceği tehlikeye girer. İnsanların kazandıklarını kaybettiği zaman toplumda huzursuzluk sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir. Yargının kişi veya kişiler tarafından yönetiminde etkin şekilde kendisini göstereceğidir.

Toplumdaki en önemli değerimiz toplumun birlik beraberliğini sağlayan yargı kavramlarıdır. Yargı sayesinde ülke içindeki düzen sağlanarak hak ve özgürlükler insanlara tanınmış olur. İnsanlara verilen haklar Anayasa tarafından güvence altına alarak özgür şekilde yaşamalarını mümkün kılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu