Okul

Birlikten Kuvvet Doğar Atasözünün Açıklaması Kısaca

Geçmişte bir çok atasözü söylenmiş bunların doğruluk payı ve hakları olanlar halen günümüze kullanılmaktadır. İnsanlarla ilgili söylenen sözlerden birisi ise “birlikten kuvvet doğar” olmuştur. Sıklıkla kullanılan atasözü olup günümüz şartlarında insanların ihtiyaç duydukları atasözüdür.

“Birlikten Kuvvet Doğar”
Atasözünde belirtilmek istenilen ise tek başınıza bir iş yaparken yetersiz kalabilirsiniz. Bu durumlarda birlikte hareket etmeli, toplanmalı veya bir grup oluşturarak yapmak istediklerinizi yapmanız gerektiğini belirtir. Birlikte olan insanlar tek kibrit çöpünün kırılması ve 20 tane kibrit çöpünü kırmaya çalışmak gibi olmaktadır. Birlik beraberlik olduğu sürece daha kuvveti olup istediklerinizi alabileceğinizi belirtir.

Örneğin fabrikada çalışan bir işçi olarak haklarınızın verilmediği konusunda itiraz etseniz sizi işten çıkartabilir işsiz kalabilirsiniz. Fabrikada çalışan bütün işçiler bir araya gelerek haklarınızı aramaya kalktığınızda size istediklerinizi vermek zorunda kalacaklar. Sizi işten çıkartamazlar, yerinizi dolduramazlar, haklarınız olduğu ve fabrikanın büyük zarara uğrayacağından dolayı istediğiniz alabileceksiniz. Önemli olan birlikte hareket etmeniz olacaktır.

birlikten kuvvet doğar
birlikten kuvvet doğar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu