Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Bitcoin insan hayatını, ortaya çıktığı yıl olan 2009’dan itibaren etkilemeye başladı. İsmi belli olmayan bir kişinin farkında olmadan bir kripto para sistemi oluşturması dünyayı derinden etkiledi. Çünkü o zamana kadar kripto para üretimi için yapılan tüm girişimler başarısız oldu. Satoshi Nakamato denilen bitcoini çıkaran kişi ilk açıklamasında “ikili harcamaları önlemek adına bir cüzdan ürettik” diye duyuru yapmıştı. Ancak merkezi bir otoritesi olmayan ve transferi takip edilemeyen bir paraya duyulan iştah oldukça fazlaydı. İşte bu durum günümüzde bitcoini oldukça değerli kılıyor.

Mining – Miner – Madencilik

Başlıktaki üç kelime de aslında aynı şeyi ifade ediyor. Madencilik yapmak isteyenler web uygulamalarında ve araçlarında bu ifadelerle sık sık karşılaşacaklar. Madencilik aslında temelde bitcoini üretmek anlamında kullanılıyor. Bitcoin madenciliği günümüzde birçok platformda kullanılan program ve uygulamalarla yapmak mümkün ancak kazançlar oldukça düşük. Temelde bitcoin madenciliği iki şekilde yapılıyor. Ya havuz sistemi ya da kendi yaptığınız üretim. Kendi evinizde üretim yapmak için ve güzel bir sonuç elde etmek için yüksek kaliteli ve büyük kapasiteli ekran kartları kullanılmalı. Bunun için gerekli olan mali yük ve harcadığınız elektrik, çoğu zaman ürettiğiniz bitcoin ile eş değer olmuyor. Bu durum da pool yani havuz madenciliğini ortaya çıkardı.

Pool Mining

Havuz madenciliğini şu şekilde düşünebiliriz; sizin 8 GB ekran kartınız evde üretim yapmaya yetmiyor ve sizin gibi ekran kartı tek başına yetersiz kalan birçok madenci var diyelim. İşte bütün bu madencilerin gücünü birleştirip tek bir makine gibi çalıştığını düşünün. İşte bu duruma havuz madenciliği adı veriliyor. Sizde internetteki bir havuz sistemine dahil olarak kendi yaptığınız üretime nazaran daha etkili bir madencilik yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here