Okul

Bitkiler Nasıl Hareket Etmektedir

Bitkilerinde kendine has hareket etme yetenekleri bulunmaktadır. Bunlar bir noktadan başka noktaya gitmek olmasa dahi kökleri ve gövdesiyle bu hareketleri gerçekleştirirler. İnsanlar ve hayvanlar gibi hareket yeteneğine sahip olmadıkları gibi hareketini gösteren durumları yazımızda sizleri bilgilendireceğiz.

Bitkilerin köklerinin hareket etmesi olarak suyun olduğu kısma doğru uzamaktadır. Suya ulaşarak oradan gerekli ihtiyaçlarını alırlar bu durum köklerinin hareketliliğini sağlar.

Bitkilerin gövdelerinde hareketlilik ise güneş ışığı ile gerçekleşir. Güneş ışığının üzerine gelmesi ile birlikte yapraklarını güneşe doğru yavaş bir şekilde çevirerek güneşten faydalanabilir. Evimizde bir çok çiçekte olduğu gibi güneşe doğru dönerler. Gündüzleri yapraklarını açıp geceleri kapatan çiçeklerde evlerde yetiştiriliyor.

Ay çiçeklerinin güneş ile birlikte hareketi. Güneşin doğması ile birlikte gün boyunca gökyüzünde güneşin konumuna doğru yüzleri dönük olur. Devamlı olarak güneşi takip ederler batması ile birlikte aşağıya doğru dönerler.

bitkilerde hareket
bitkilerde hareket

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu