Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir

Bitter çikolatayı marketlerde satılan ürünlerle tanımış olduk. Önceleri sadece çikolata tadında bilirken bugün bitter gibi farklı çikolatanın kendisini göstermesiyle tadına ulaştık. Bitter çikolatalarda procyanidin ve epicatechin adı verilen flavonoidler bulunup sağlığımızı korur. Tropikal iklimde yetişen kakao çekirdeklerinden forastero’dan elde edilir bitter çikolatalar. Ezilen çekirdeklerde 350 derece sıcaklık kavrularak kakao yağı elde edilir. Bitter çikolatanın kakao yağı, şeker ve çikolata likörünün birleştirilmesiyle elde edilir.

Kalp sağlığına iyi geldiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kalp ve damar hastalıklarından koruduğu gibi hastalıkların önüne geçer. Bitter çikolatanın besin değeri yüksek olmasından dolayı vücudumuza ulaşmalarını önler. Vücudumuzda dolaşan radikaller damarlarda tıkanmaya sebep olduğundan dolayı çözülmesini sağlar.

Kan şekerini düzenleyerek hastalanmamızı önler. Tatlı ve şekerli gıdalara ihtiyaç duyan vücudumuz büyük oranını tüketeceğimiz bitter çikolatadan karşılayabilir.

Mutluluk hissi yaratan bitter çikolata psikolojimizin düzelmesini sağlamaktadır. Doğal etki yaratarak sağlığımızı koruduğu gibi psikolojik olarak kendimizi iyi hissederiz. Bitter çikolata vücutta mutluluk hormonlarını sağlayarak oluşacak sorunları aşabiliriz. Beyinde oluşan nörokimyasalların üretilmesi insanların ruh halini toparlayarak coşkulu ve canlı şekilde görülmesi sağlanır.

Diğer çikolatalardan daha çok bitter çikolata tüketmek kendinizi iyi hissettirir. Saf kakaosundan dolayı oldukça etkilidir. Katkı maddesi olmasından dolayı kişiler sağlıklı şekilde tüketebilirler. Çikolatanın kültürümüzde önemli yeri olup tatlı ürünleri arasında gösterilmektedir.

bitter çikolata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here