Biyometrik Fotoğraf Nedir

Biyometrik kelimesi terimsel olarak, kişilerin ölçülebilir düzeyde fiziksel karakteristiklerini, davranış özelliklerini tanıyarak kimliklerini saptamak amacı ile uluslararası anlamda standart olarak kabul edilen otomatik sistemlerde kullanılan ürün anlamına gelmektedir. Bu anlamda biyometrik fotoğraf kişilerin kimlik tespitinde son derece önemli bir faktördür. Ülkemizde uygulanmakta olan yeni kimlik kartı uygulaması için ve pasaportlarda kullanım için biyometrik fotoğraflar bir gereklilik olarak aranmaktadır.

Biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Bu fotoğraflar çekilir iken fotoğraf alanında başka bir objenin olmaması gerekmektedir. Belirli ölçülerde  ( 50 mm X 60 mm ) olmalıdır ve arka fonu sadece beyaz renkte yapılabilmektedir. Pasaport ya da ehliyet gibi seyahat belgelerinde kullanılacağı için yüksek kalitede olması gerekmektedir. Bu kalite sınırı en az 600 dpi olarak belirlenmiştir. Aslında vesikalık fotoğrafın farklı bir türü olan bu fotoğraf çeşidi standartları ICAO tarafından belirlenmiştir ve ancak bu standartlara uygun makineler tarafından çekilebilmektedir Biyometrik fotoğraf çektirmek için hemen hemen her yerde görmüş olduğunuz normal fotoğrafçılara gitmeniz yeterli olacaktır. Bu gerekliliğin konması ile birlikte her fotoğrafçı artık bu fotoğrafı çekmeye başlamışlardır.

Biyometrik fotoğraf çekinirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bu fotoğrafı çektirirken sadece çekenin değil, çektirmeye gidecek olan vatandaşların da dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu tarz bir fotoğraf çektirmeye gidecek olan kişi başörtüsü kullanıyor ise başörtüsünü  kullanmıyor ise saçlarını buna göre yapmalıdır. Yüzü tamamen açıkta bırakacak şekilde saçlar toplanmalı, kimlik tespitinde herhangi bir şüpheye neden oluşturabilecek durum bulundurmamalıdır. Kişi eğer gözlük kullanmakta olan biri ise, gözlüklerin camı renksiz cam olmalı, gözlüğün kişinin yüz hattına tamamen oturuyor olması gerekmektedir ve gözlük camından yansımakta olan herhangi bir cisim görünmemelidir. Kişinin yüzü tamamen dik durmalı ve fotoğrafı çeken kişi tarafından simetrik olarak ayarlanması gerekmektedir. Kişi fotoğraf çekilirken herhangi bir mimik olmayacak şekilde durmalıdır, dişlerini gösterme ya da gülümseme gibi eylemlerde bulunmamalıdır. Kişi şapka, küpe ya da buna benzer bir aksesuar kullanmakta ise tüm bunları fotoğraf çekimi esnasında çıkarmalıdır. Eğer yüzde bariz şekilde belli olan makyaj varsa bu makyajın temizlenmesi gerekmektedir. Boynu kapalı kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Kişide bıyık, sakal gibi şeyler bulunmakta ise bunları kestirip gelmesi beklenmektedir.

Sonuç olarak kişinin en doğal ve yalın hali ile çektirilmesi gereken bir fotoğraftır. Farklı dünya ülkelerindeki kimliklerde uzun yıllardır kullanılmakta olan bu fotoğraf çeşidinin nasıl olması gerektiği genel kültür olarak dahi bilinmesi gereken bir bilgidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here