Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir

Bilinen en eski hastalıklardan biri olan böbrek taşı, aniden bel bölgesinden kasıklara kadar yayılan ve bıçak batar gibi şiddetli ağrısı olan bir hastalıktır. Bulantı, kusma ve sancılı bir ağrı sürecinde kendini belli eden böbrek taşı, toplum üzerinde yüzde 10’lara varan bir oranda görülme olasılığı vardır. Hemen hemen her yaşta ortaya çıkan bir hastalık olan böbrek taşı, en çok 20 ila 40 yaşları arasında ve erkeklerde daha fazla görülür.

Kristallerden oluşan ve sert bir pirinç tanesinden böbreğin iç bölgesini tamamen saracak kadar büyüklükte değişen böbrek taşının yüzeyi pürtüklü ya da düz sivridir.

Böbrek Taşının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek taşının hala tam olarak nedeni bilinmiyor. Taşın oluşmasında idrarda inhibitör gibi maddelerin az olması gibi pek çok neden sayılabilir. Bağırsakların kalsiyumun emiliminin artığı durumlarda da görülme olasılığı olan böbrek taşı ağrı, kanama, ani spazm gibi rahatsızlıklara da neden olur.

Böbrek Taşının Tedavisi

Böbrek taşını tespit etmek ve tedavi sürecine başlamak için hastanın ilk önce hemen bir uzman doktora gözükmesi gerekir. Yapılan tahliller sonucu tespit edilen taş eğer 4 mm’den küçük ise o taşın kendiliğinden düşmesi beklenir. Eğer daha büyük bir taş var ise bunun için doktorun önerdiği bir tedavi yöntemine başlanılır. Eğer diğer tedaviler mümkün değil ise, en son gelinen noktada açık cerrahi tedaviye başvurulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here