Sorular Cevaplar

Böbreklerin Boşaltım Sistemindeki Görevi Nedir

Boşaltım sisteminde görevli olan böbreklerimiz kanımızdan artan ve zararlı atık maddeleri temizleme özelliğini kullanarak süzmektedir. Yağların proteinlerin sindirilmesi sonucunda vitaminler ve su gibi yararlı maddeler kullanılmak için vücudumuza dağıtılımı gerçekleşir. Böbreklerimizde bulunan görevli nefron hücreleri tarafından süzülme işlemi gerçekleştirir. C vitamini gibi günlük ihtiyaç duyulan vitaminler genellikle idrar yolu ile dışarıya atılmaktadır. Vücut içinde tutulmayıp kanımızı temizlemekle görevli organlarımızdan birisidir. İnsan vücudunda karın kısmımızın sağ ve sol tarafında iki tane fasulyeyi andıran şekilde bulunarak görevlerini yapar. Böbrekler sentezleme ve temizleme görevi konusunda etkindir.

Kanın temizlenmesinde görevli olan böbrekler aynı zamanda akciğer, karaciğer ve kalın bağırsaktan yararlanarak fazlalıkları idrar yolları ile dışarıya atar.böbrek

C vitamini vücudumuzda depolanmadığından dolayı ihtiyacı olanı kadarını alarak fazlalık varsa bunların atılması için idrar yollarını kullanır.

Böbrek Yetersizliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar
Böbrekler görevini yerine getiremediği durumlarda böbrek taşı, böbrek iltihabı, nefrit, üremi, albümin, mesane iltihabı, sistit en sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıklarına nedne olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu