Borsa Nedir Nasıl Girilir

Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların (Dolar, euro, altın, gümüş, petrol, buğday, pamuk, hisse senedi, bono, tahvil vb.) alım-satımının yapıldığı kurumsal piyasalara borsa denir. Daha önceleri hisse senetleri açık artırma ile alınır satılırdı. Şimdilerde ise hisse senedi satın almak ve satmak için çoğu kişi işlerini elektronik ortamda yapmaktadır. Alım- satım işlemlerinin çoğu hisse senedi üzerinden gerçekleşmektedir. Ülkemizde alım-satım işlemleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) üzerinden yapılmaktadır. Her türlü işlemler Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmektedir.

Borsada önemli olan konu arz-taleptir. Yani satın almak için satmayı düşünen yatırımcılar ya da satmak için satın alan yatırımcılar olması gerekmektedir. Bu konuda başarılı olmak için piyasa takibi yapılmaktadır.

Borsa Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsaya ilk girecek kişiler büyük beklentiler içerisinde olmamalıdır. Öncelikle borsadan para kazanmak istiyorsanız, borsa hakkında bilgi sahibi olup kendinizi geliştirmelisiniz. Günümüzde bu işleri ücretli ve ücretsiz yapan eğitim kurumları yer almaktadır. Bunun yanı sıra borsa hakkında bilgiler veren yerli yabancı birçok kitap bulunmaktadır. Bu sayede iyi bir bilgi birikimine sahip olunabilmektedir.

Deneme hesapları açarak, risk almadan sanal paralarla kendinizi geliştirebileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Bu sitelere üye olarak para kaybetmeden ücretsiz hesaba yüklenmiş paralarla oyun oynayabilirsiniz. Hesaplar üzerinden grafik teknikleri, teknik ve genel analiz yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Psikolojik olarak kendinizi dizginlemelisiniz. Devamlı oynama hırsına kapılmamalı ve aceleci davranılmamalıdır.

Borsaya Nasıl Girilir

Alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirmek için 18 yaşından büyük ve yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Birçok banka ve özel kurumlar ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Yasal ve güvenli aracılık işlemleri gerçekleştiren kurumlar tercih edilmelidir. Sermaye Piyasası Kurulun (SPK) dan yetki belgesi ve İMKB ‘den borsa üyelik belgesi almış kurumlarından hesap açtırmak önemlidir. Bu sayede yatırımlarınız yasalarla güvence altına alınmış olur. Aracı kurumlar alım- satım işlerinden çok az miktarda komisyon bedeli almaktadır. Kurum tarafından hisse senedi alım- satımı için yetki vermek amaçlı sözleşme imzalayarak hesap açmış olursunuz. Hesabınıza yatırdığınız parayla hisse senedi alım-satımı yaparak borsaya giriş işleminiz gerçekleşmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here