Botox Nedir? Nasıl Uygulanır?

Botox, günümüzde hızlıca yayılan ve yüz hatlarındaki kırışıklardan sağlıklı şekilde kurtulmak için bıçak altına yatmadan uygulanan alternatif tıp yöntemidir. Estetik ameliyat olmaksızın kişilerin deri altına uygulanacak olan çeşitli karışımlarla oluşturulan sıvının enjekte edilmesi durumunda güzel yüz hatlarına sahip olabilmek için yapılmaktadır.

Botox yüz ve boyun çevresindeki kırışıklar üzerinde uygulanır. Genelde göz çevresinde sarkmaların giderilmesinde aktif olarak yapılır. Uygulama esnasında kullanılan biyopolimer yani silikon çeşitli tartışmalara sebep olmaktadır. Kişi sağlığını tehdit etmesi üzerine bazı ülkelerde yasaklanmasına dahi sebep olmuştur.

Botox’un etkilerinin başında kas-sinir bağlantıları arasında kasılmaları engeller. Kasılmanın olmaması cildin kırışıksız kalmasına neden olarak genç ve düzgün yüz hatlarına ulaşılması sağlanır.

Uygulaması doğru şekilde ve doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Kişiler kolaylığına bağlı olarak kendilerine botox uygulamaları yapmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Kolay ve güvenilir olması doktor tarafından küçük iğne ile yüzün belli bir kısmına enjekte edilen madde ile olur. Şeffaf madde olması gözle görülmez. Sulandırma ve çözelti oranı uygulanacak yere göre doktor gözetimi doğrultusunda uygulanır. İstenilen bölgeye göre az ve yüksek doz botox enjekte edilmektedir. Uygulama durumunda hastaların ifadelerinde küçük sinek ısırığına benzettikleri ifade edilmektedir. Uygulama durumunda anestezi yapılması gerekmeksizin aynı gün içinde normal yaşamlarına devam edebilirler.

Botox uygulamasında şikayetler genelde enjeksiyon edilen bölgelerde kızarmalar olmaktadır. Botox uygulanan hastaların %10’unda sadece birkaç saatlik baş ağrısı gözlemlenmektedir. Göz kapağında sarkma gibi durumlarda enjeksiyon yapan doktorun tecrübesizliğine bağlı olarak gerçekleşir.

İlk olarak yapılacak olan enjeksiyon uzman doktor tarafından yapılması gerektiği önerilmektedir. Yanlış yapılan enjekte durumunda istenmeyen yüz sarkması ve görünüşte bozukluklar meydana gelebilir. Yüzünüzün gülümsemesini etkilemeden yapılması gerektiği öneriliyor. Uzman ve doğru doktorun seçilmesi oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here