Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesi çağımızda sıkça rastlanan rahatsızlıklardan olmaktadır. Hastalık türü kişilerde stres ve aşırı düşünme nedenli olarak bilinen hastalıktır. Omurgamız C şeklinde olup aşırı yüklenme, düşünme ve stres sonucunda I şeklini almasıyla ortaya çıkıyor. Omurgamızı hareket ettirdiğimizde ağrılar olduğu gibi sosyal yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Omurgalarımızın dizilişi ve varlığı belli bir düzey çerçevesinde olmuştur. Doğal olarak yumuşak diskler kaymasıyla birlikte şeklini kaybederek beli bir düzleşme olmasına sebep olmaktadır.

Kronik ağrılar ile kendisini gösterir. Boyna gelen darbe sonucunda başlayabilir. Kronik olarak ağrıların tespiti MR çektirilerek öğrenilmektedir. Normal boyun ve kas ağrılarından farklı bir rahatsızlık ile ortaya çıkabilir. MR sayesinde boynumuzun nasıl hal aldığı ortaya çıkartılarak müdahale edilmektedir. Kişilerin uzun süre olarak eğik durması, aşırı yük taşıması, yüksek ve sert yastıkları kullanmasından dolayı boyunda ağrılar kendisini gösterir. Kanepe ve rahatsız yerlerde başın uzun süreli durmasıyla boyun düzleşmesi ortaya çıkabilir.

Tedavisi
Boyun düzleşmesi rahatsız edici hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür. Yapılacak olan egzersiz ve hareketler sayesinde boyun tekrar eski halini alabilir. Hastalıkta belirlenen egzersiz programı düzenli olarak yapılarak düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Egzersiz programı dahilinde uzun süreli olabiliyor. Dönemlere göre yapılacak egzersiz boyunda oluşabilecek fıtığında önlenmesini sağlamaktadır. Egzersiz iyileştikten sonra tekrar yapılarak ağrıların oluşumu önlenmesi beklenmektedir.

Hastalık tedavi edilmediği durumda boyun fıtığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kaslarda gerginleşme, aşırı baş ağrısı, baş dönmesi, boyun fonksiyonlarının görevini yerine getirememe gibi sorunlarla kendisini göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here