Boyun Kireçlenmesi Nedir

Boyun; kişinin başını gövdesine bağlayan ve buradaki omurların içinden hayati sinir hücrelerinin geçtiği vücudun bir kısmıdır. Boyun kireçlenmesi ise boyundaki omurların arasında bulunan disklerin hasar görmesi ya da yıpranması neticesinde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Boyun kireçlenmesinin tıp dilinde boyun osteoartriti, servikal spondilit ve boyunda romatoit artrit gibi isimleri vardır.

Boyun kireçlenmesinin birçok nedeni vardır. Ama özellikle yaş ilerledikçe boyun kireçlenmesi rahatsızlığının görülme olasılığı artar. Çünkü yaş ilerledikçe boyundaki disk, kemik ve eklemler daha fazla yıpranır ve tahrip olur. Bunun yanında duruş bozukluğu da bu rahatsızlığa neden olabilir. Kafa ve boynun uzun süreli hep aynı noktada tutmak zamanla boynun sertleşmesine yol açar ve bu da boyun kireçlenmesine davetiye çıkarır. Ayrıca boynun etrafındaki eklemleri gereğinden fazla kullanmak da kireçlenmeye sebep olur. Bundan kasıt sakız çiğnemek, dişleri gıcırdatmak gibi eylemlerle eklemleri aşırı zorlamaktır. Ayrıca boyundaki sakatlıklar da boyun kireçlenmesinin bir diğer etmenidir. Ayrıca menenjit gibi çeşitli enfeksiyonlar da boyun eklemlerinde tahribe yol açarak kireçlenmeye sebep olur. Bunların dışında boyun kireçlenmesi, kemik ve omurga rahatsızlıklarından dolayı da gelişebilir.

Boyun kireçlenmesinin birtakım belirtileri vardır. Boyundan başlayıp omuzlara ve oradan kollara kadar inen ağrılar, boyunda çatlama veya başka türlü sesler, el ve kollarda uyuşma, boyun bölgesinde kas spazmı, baş ağrısı, sersemlik hissi, sinirlilik, uyku uyumakta güçlük yaşama, eklemlerde ağrı ve şişme, ağrılara duyarlılığın artması gibi durumlar boyun kireçlenmesi olduğuna işaret eden belirtilerdir.

Boyun kireçlenmesinin tedavisinde eklemdeki şişmeleri ve ağrıyı azaltan ilaçlarla tedavi uygulanabilir. Eklemlerdeki iltihapları tedavi etmek için sıcak ve soğuk terapi uygulanabilir. Boyun sertleşmesi için fizik tedavi uygulanabilir. Bunların yanında medikal boyunluklar da kullanılabilir. Ayrıca Bunlar fayda etmezse cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Tabiki bu tedavi yolları doktorun yönlendirmesi neticesinde uygulanır. Doktora başvurulmadan herhangi bir tedavi uygulanmamalıdır. Aksi takdirde daha kötü sonuçlar alınabilir.

Görüldüğü üzere boyun kireçlenmesi ciddi bir rahatsızlıktır. Hayat kalitesini düşüren ve kişiye büyük sıkıntı çıkaran bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisinin geciktirilmeden yapılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here