Brusella Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Brusella hastalığı kendi adındaki mikrobun bulaşması sonucunda görülür. Brusella mikrobu insan, koyun, keçi, domuz gibi canlılarda kısırlık ve meme hastalıklarına neden olmaktadır.

Mikrobun bulaşmasında hayvanlardan alınan dışkı, süt, atık yavru zarlarının çevreye yayılması sonucunda insan ve hayvan vücuduna bulaşır. Ahır ve ağıl içinde yaşayan canlılarda ağız, deri, göz yoluyla insanlara da bulaşmaktadır. Mikrop gebe olan canlılardan yavrularına taşınmaktadır. Doğrulması durumda yavru zarları ile sularıyla bulaşmaktadır.

Hastalığı taşıyan hayvanlar yavrularını çıkarması ile atıkların bir süre sonra aylarca mikrobu çıkarmaktadır. Uzun bir süre memelerden akan sütle birlikte hastalığı dışarıya atmaya çalışırlar. Gebelik dönemlerinde 6. ve 8. aylarında daha çok görülür, ilerleyen dönemlerde de kendisini göstermektedir. Hasta olan hayvanlar daha çok tedavi yerine mezbahaya gönderilmektedir.

Hastalığın belirtileri
Yüksek ateş durumunda üşüme şeklinde titremeler ile görülür. Gece terlemesinin artması ile kişilerin gündüz vakti mide rahatsızlıları görülmesiyle olur. Terleme ve halsizlikte diğer belirtilerinden olmaktadır. İştahsızlık durumlarda net görülen sorunlardan olmaktadır. İnsanlar daha çabuk yorularak nefessiz kalmalarına neden olur.

Hastalığın tedavisi
Hastalığın tedavisi doktor kontrolü sonucunda verilecek ilaçlar doğrultusunda olabilir. Tetrasiklinler grubunda yer alan ilaçların kullanılması ile hastalıktan korunur. Yeteri dozda alınan ilaç ile iyileşme bir zaman dilimine yayılmış olacaktır.

Tedavisinde hamilelerde ve 8 yaş altı çocuklarda kullanılmaması gerekir. Doktor kontrolünde rifampin tek başına kullanılmamalı, doksisiklinle birlikte 15mg günde tek doz olmak üzere yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here