Okul

Burun Boşluğunun Görevi

Burun boşluğu, solunum organlarımızdan birisine ait bir sistem olup, aslında burunun nefes alması aşamasında ilk evre olarak adlandırıla bilinir. Bilindiği üzere 5 duyu organımızdan birisi olan burun hem solunum için önemli olurken hem de koku alma duyusu için önem arz etmektedir. Burun boşluğu, burnun ön tarafında kıkırdak halinde bulunmaktadır. Burun boşluğu yapı olarak kemiksiz olup, kıkırdaktan oluşmaktadır.

Burun boşluğunun önemi ise nefes alma yani solunum yollarında önemli etkiye sahiptir. Burun boşluğu sayesinde çevreden alınan temiz hava akciğerlere iletilmektedir. Solunan hava burun boşluğundan geçmekte olup, burada bulunmakta olan kıllar ile havanın toz, pislik gibi birikintiler akciğere gitmez. Bundan dolayı da burunda ıslaklık oluşmaktadır. Aynı zaman da bu ıslaklık soğuk alınan havayı sıcak olarak iletilmesine yaramaktadır.

Burun boşluğunun bulunduğu bölgede yer alan kıkırdak yapıya ise epiteli ismi verilmektedir. Bu doku yani epiteli (burun boşluğunda bulunan kıkırdak yapı) solunan havanın temizlenmesine yaradığı için bu kontrolden sorumlu olarak kabul edilir. Epiteli dokusu sayesinde aynı zaman da oluşan hastalıklar önlenmektedir.

burun boslugu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu