Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Eğer burun solunum işlevini yerine getirmiyorsa buna burun tıkanıklığı denir. Burun boşluğu ortada septum adı verilen kıkırdak ve kemikli yapıyla iki bölmeden oluşur. Her iki bölümün içinde konka adı verilen etler bulunur. Bu etlerden biri büyürse veya ortada septum adı verilen duvar eğri olursa burun tıkanıklığına sebep olur.

Burun tıkanıklığına bağlı sebepler nelerdir beraber inceleyelim.

Burun tıkanıklığı anatomiye bağlı olarak, iltihap yüzünden ya da tümoral sebeplerden dolayı oluşabilir. En sık burun tıkanıklığı yapan hastalıkları şu şekilde sıralayabilir;

Septum deviasyonu:

Burun ortasındaki bölmenin eğriliğinden kaynaklanan bir durumdur. Burunun darbe alması ile ortaya çıkabilir veya gelişim sırasında bu bölme eğik olabilir

Konka hipertrofisi:

Burunda konka adı verilen etlerin büyümesinden kaynaklı tıkanıklık olabilir. Bu büyümeler alerjik ya da iltihaplara bağlı büyümeler olabilir.

Allerjik rinit:

Burun mukozasında şişme,akıntı ve et büyümesi alerjiye bağlı olarak burun tıkanıklığı yapabilir.
Geniz eti: sıklıkla ameliyat gerektiren bu durum burnun arka kısmında et büyümesidir. Özellikle çocuklarda görülür.

Nasal polip:

Normal de olmayan et büyümesinden oluşan burun tıkanıklığıdır. Burun boşluğu ve sinüslerde alerjiye bağlı olarak gelişebilir.
Burun boşluğu iltihapları: nezle grip gibi geçici hastalıkların olduğu gibi kalıcı hastalıkların iltihabına bağlı olarak da burun iltihabı da gelişebilir.

Dar burun sendromu:

Yapısal olarak burun boşluğunun darlığından oluşan tıkanıklık durumudur. Burnun muayenesi ile ortaya çıkan olguların tedavisi ile burun tıkanıklığı giderilir. Muayene de endoskopik yöntem kullanılırsa daha net olarak görülebilir. Bir çok kez muayene sırasında kesin sebebi belirlenir. Ve herhangi bir tetkik yapılmasına gerek duyulmaz. Ancak çok nadir olsa da bilgisayarlı tomografi, alerji testleri gibi tetkikler gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here