Sorular Cevaplar

Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı Nedir

Vücudumuzda iki çeşit kan dolaşımı mevcuttur bunlar büyük ve küçük kan dolaşımı olarak adlandırılmıştır. Kan dolaşımları vücudumuzda oksijen bakımından zengin olan ve olmayan kanları ayrı bir yol çizmesine neden olmuştur.

Küçük Kan Dolaşımı
Kalbimizin sağ tarafından çıkan kan organlar kullanılarak oksijen bakımından fakir olan kanın toplardamarlar yolu ile triküspit kapak ile sağ ventriküle geçer burada kasılarak akciğerlerimize kanın ulaşmasını sağlamaktadır. Burada oksijen bakımından yetersiz olan kan oksijenlenmesi sağlanmaktadır. Küçük kan dolaşımının görevi kirli kanı yani oksijeni yetersiz olanı akciğerlere iletmesidir.

Büyük Kan Dolaşımı
Akciğerlerimize ulaşan oksijensiz kan burada oksijenlenerek büyük kan dolaşımına dahil olurlar. Vücudumuzun her kısmına gönderilir bu kısımda kalbimizin sol kısmının görevidir. Akciğerlerimizde olan toplardamarlar sayesinde sol atriuma ve mitral kapaktan geçerek sol ventriküle gelerek burada buluna aort damarı ile vücudumuza gönderilir. Aort kalbimizde bulunan en büyük atardamarımızdır. Kan buradan vücudumuz her kesimine dağılarak oksijen ve beslenmesini sağlamaktadır.

büyük ve küçük kan dolaşımı
büyük ve küçük kan dolaşımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu