Buz Pateni Nasıl Yapılır

Kayılarak Yapılan Spor Dalı Olan Buz Pateni:

Buz pateni denildiğinde akla gelen ilk tanım; su üzerinde kayılarak yapılan bir spor dalıdır. Aynı zamanda müzik ve hareketler eşliğinde eğlence içermektedir. Buz pateni, kişinin ayaklarında bulunan patenler ve bacakların senkronize bir şekilde hareketleri ile gerçekleştirilir.

Tarih Boyunca Buz Pateni

Buz pateni, bir çeşit spor dalı olmakla birlikte, İskandinavya’da ortaya çıkmıştır. Tarih olarak ise, İÖ 1000’lerde olduğu sanılmaktadır. Buz pateninin ilk ortaya çıktığı zamanlarda daha rahat kayabilmek için yapılan patenler, geyik gibi çeşitli hayvanların baldırlarında bulunan kemiklerle ya da kaburgalarındaki kemiklerle yapılmıştır. Kemiklerden sonra, paten yapımlarında metal kullanımının ne zaman olduğu hala bilinmemekle birlikte, 12. yüzyıl sonlarında İngiltere’de hala kemikler aracılığıyla yapılan patenler kullanılmıştır.

Bu spor, Orta Çağ’dan beri yapılmakla birlikte, hem erkekler hem de kadınlar tarafından eğlence amacı güdülerek yapılmaktadır. Buz pateninin İngiltere’de 17. Yüzyılda popüler bir spor dalı haline gelmesi ile birlikte, 1742 yılında ilk paten kulübü kurulmuştur. Bu kulüp İskoçya’nın başkenti olan Edinburg’da kurulmuştur. Bununla birlikte, 17. yüzyılda buz pateni sporunun Amerika’ya tanıtılması ile birlikte giderek popülerliğini arttırdı.

1814 yılında, ilk paten sürat yarışı gerçekleştirilmiştir. Bu yarış, İngiltere’de gerçekleşmiş olmakla birlikte, ilk amatör yarış ise 1823 yılında düzenlenmiştir. Buz hokeyi gibi çeşitli oyunlar ise, 19. yüzyılda tanıtılmaya başlanmıştır.

1879 yılında, buz pateni ile ilgili ilk örgüt kurulmuştur. Ardından iki yıl arayla 1886 ve 1888 yıllarında buz pateni ile ilgili iki federasyon daha kurulmuştur. Bu kuruluşlar, toplu olarak birleştirilmek üzere Artistik Patinaj Birliğini oluşturmuşlardır. 1892 yılında, ISU, yani Artistik Patinaj Birliği’nin kurulması ile birlikte, art arda birçok karşılaşmalar bu birlik sayesinde gerçekleştirilmiştir. Bu karşılaşmalar, Sürat pateni, buz dansı ve artistik patendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here