Okul

Cahit Arf Kimdir Kısaca Hayatı

Cahit Arf Hayatı, Cahit Arf Kimdir Özet

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Cahit Arf 1910 yılında dünyaya gelmiş 1997 yılında vefat eden matematikçilerdendir. Tübitak bilim kolu başkanı ve matematikçi olarak yaşamına devam etmiştir.

Eğitimini Fransa Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında tamamladı. Galatasaray Lisesinde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi doçent adayı olarak çalışmıştır. Doktorasını yapmak için yurtdışına Almanya’ya gitti 1938 yılında Göttingen Üniversitesinde doktorasını bitirmiştir.

Çalışma hayatında cebir üzerinde yaptıkları dünya tarafından takdir edildi. Sentetik geometri problemlerini cetvel ve pergal yardımı ile çözülebileceğini göstermiştir. Cisimler üzerinde kuadratik formların sınıflandırılması ile Arf değişmezi ve Arf halkalarını gibi çalışmalarını göstermiştir. Matematik bilimine “Hasse-Arf Teoremi” ile destek sağlamıştır. Matematiğin önemini ve sanatsal yönünü göstermek adına “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” diyerek insanlara matematiği sevdirdi.

cahit arf hayatı

58 Yorumlar

  1. yahu ne güzel işte uzunu ne yapacan en iyisi kısaca oh kebap valla ödevimi yapacam sizin sayenizde ALLAH razı olsun

  2. Uzun olsa atmış diyenler başka siteye baksın bence gayet iyi uzun da değil kısa da

  3. Ya biz hocaya çaktırmayak diye özet yazak bu özet çok kısa🤔🤔😣😣😶😶😋😋

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu