Okul

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca

Cumhuriyet döneminin önemli edebiyatçılarından olan Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Edebiyat alanında önemli eserleriyle katkıda bulunmuştur. Yurtdışında aldığı eğitim sayesinde eğitimini tamamlamış için altyapısını geliştirdi. Akademi dergisinin önemli yazarı haline gelerek şiirlerini yayımlatmıştır. Yeni Meşaleci hareketi ve Cumhuriyet döneminin en önemli isimlerinden Ziya Osman Saba ile tanıştı.

1930 yılında Tarancı, Mülkiye Mektebinde eğitimine başlar. Okulu ile yaşadığı sorunlardan dolayı okuldan atılır ve Yüksek Ticaret Okuluna girer. Bu sıralar şair, Sümerbankın memuriyet sınavını kazanarak yeni işine başlar. Okul hayatı yarım kalır memurluk hayatına devam eder. Cumhuriyet Gazetesinde yazdığı öyküleri yayımlatır. Gazetenin önde gelen isimlerince destek alan Tarancı, Paris’e gitme imkanı elde eder. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra bir süre radyo spikerliği yapar. II. Dünya savaşının başlamasıyla birlikte Almanya uçakları Paris’i bombalar. Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalır.

1946 yılında en ünlü şiiri Otuz Beş Yaş ile CHP tarafından düzenlenen şiir yarışını kazanır. Aldığı ödül dönemin tüm gazetelerinde yayımlanır. 1951 yılında şair, Civan Tınaz ile evlendi. Tarancı, geçirdiği kriz sonucunda felç olur. Hastanelerde tedavi görür ama yanıt vermez. Devlet desteği ile yurtdışına tedaviye gönderilir. Yaşamını 12 Eki 1956 yılında kaybeder. Geriye bıraktığı eserler kalır.

Şiirleri
– Ömrümde Sükût (1933)
– Otuz Beş Yaş (1946)
– Düşten Güzel (1952)
– Sonrası (1957)

cahit-sitki-taranci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu