Okul

Çanakkale Savaşında Yaşanan İlginç Olaylar

Çanakkale savaşı Türk milleti için kader savaşlarından birisi olmuştur. Sabahın erken saatlerinde iman eden askerlerimizin başından bir çok ilginç olay geçmiştir. Bunlara mucize dahi diyebiliriz zor durumda kalan askerler bir şekilde bu durumdan kurtulmayı başarmışlardır.

Kınalı Hasan
Yüzbaşı Sirri bey askerler arasından birisini görerek saçlarının kınalı olduğunu görür merak ederek kendisine sorar. Saçlarının neden kınalandığına karşı Hasan kendisinin de bilmediğini söyler. Hasan anasına mektup yazarak neden kınalandığını sorar.

Annesinin yazdığı mektup; köyünde rahat olduklarını ve içinde olan vatan sevgisini anlatır. Yazdığı şu cümleler ile herkesi duygulandırır “bizim köyde kurbanlık koyunlar kınalanır ben de seni evladım vatana kurban adadım onun için saçını kınalamıştım” Bunu okuyan komutanı duygulanır.

kınalı hasan
kınalı hasan

Türk Askerinin Yardımseverliliği
Savaş bittikten sonra Fransız Generali Bridges, savaş alanında dolaşırken gördükleri onu hayretler içerisinde bırakmıştı. Türk askerinin yerde yatan Fransız askerine yardım etmesine şahit oldu.

Tercüman sayesinde şunları Türk askerine sorar “biraz önce öldürmek istediğin askere neden yardım ediyorsun”

Cevap gelir “Yaralanan Fransız askeri cebinden bir resim çıkartıp bana gösterdi söylediklerini anlamadım ama anası olduğunu düşündüm. Benim kimsem yok o evine giderek ailesine kavuşsun” dedi. Bunun üzerine General Bridges gözyaşlarını tutamayarak ağlamıştır.

Türk askeri ile ilgili çok mert ve onlarla savaşmanın gurur olduğunu daima iftihar edebilirsiniz. Fransız Generali Bridges

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu