Captcha Ne Anlama Gelir

Captcha Kelimesinin Açılımı Nedir?

Captcha kelimesinin açılımının dilimize çevirisi, İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi’dir.

Captcha Nedir?

Captcha, basitçe sınama – yanıt doğrulaması olarak bilinen kullanıcısına koruma sağlayan bir güvenlik sistemidir. Kullanıcısına spam ve şifre çözme konusunda yardımcı olan bu program, kullanıcısından basit bir şifreyi çözmesini isteyerek korumalı hesaba girmeye çalışan kişinin hesabın sahibi olup olmadığını ya da bu hesaba girmeye çalışan kişinin bir bilgisayar mı yoksa insan mı olduğunu tespit etmeye çalışır.

Captcha testi, deforme edilmiş bir fotoğraf ya da rastgele oluşturulmuş yazılardan oluşan iki yöntem üzerinden yapılır. Kullanıcının Captcha testinden geçebilmesi için kendisine sunulan deforme edilmiş resmi doğru bir şekilde düzenlemesi ya da gördüğü yazı karakterlerini metin kutusuna girmesi yeterlidir. Google kişisel hesapların korunumunda Captcha programını kullanır. Kişilerin özel hesaplarını bu program sayesinde koruma altına alan Google, özellikle Gmail, Youtube ve Blogger hesaplarının korunumunda Captcha programını kullanmaktadır.

Captcha Programı’nın Kullanıcı İçin Faydaları

Kişisel bilgilerin artık internet üzerinde rahatlıkla dolaştığı, ticari ve sosyal ilişkilerin büyük bölümünün internet üzerinden yürütüldüğü bilişim çağında, kişilerin ve kurumların maddi ve manevi güvenliğinin sağlandığı noktaların başında sosyal medya gelmektedir. Google başta olmak üzere web hizmeti veren birçok program, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için Captcha programına başvurmaktadır. Ayrıca kişilerin banka ve kredi kartı bilgilerinin bulunduğu programlarda da Captcha programının kullanıldığı görülmektedir.

Dünya üzerinde kullanıcı sayısı en fazla olan web hizmetlerinin başında gelen Google’nin kullanıcılarının maddi ve manevi güvenliğini sağlamak, kişisel bilgilerini korumak için kullandığı Captcha testi, ayrıca Google kullanıcıları dışında İphone vb. cihazların kullanan kişilerin cihazlarına Google hesapları yüklendiğinde, kullanıcı tarafından girdiği bir test olma özelliği taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here