Çernobil Kazası Kısaca Özeti

Çernobil Faciası

Ukrayna’ya bağlı Kiev kentinde kurulan Çernobil santrali 26 Nisan 1986 yılında gerçekleşen büyük bir patlamayla tarihe geçmiştir. Gece yarısı başlayan bir deneyin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla santralde patlama gerçekleşti. 4 reaktörden oluşan santralin patlamasına, yanlış yapılan tasarım ve güvenlik tedbirlerinin alınmaması sebep gösterildi. Bu facia gerçekleştiğinde santral Rus şirketi Rosatam’a aitti. Ancak bu şirketin kontrolü altında 1959 yılında bir patlama daha gerçekleşmişti.

Yapılacak deneyin amacı, buhar tribünlerinin reaktörler durdurulduğunda ne kadar zaman çalışabileceğini tespit etmekti. Bu amaçla öncelikle reaktörlerin gücü yarı yarıya indirildi. Daha sonra deney esnasında reaktörlerin çalışmasını devam ettirebilmesi için güvenlik sistemi kapatıldı. 26 Nisan saat 01.23 civarında deneyin test edilmesi için gerekli hazırlıkların tamamladığı belirtilip deney uygulanmaya koyuldu. Ancak reaktörlerin beklenmedik şekilde kontrolden çıkması ile görevliler deneyi durdurmaya çalıştılar. Reaktörler fazla ısınınca deney saatinden bir dakika kadar sonra patlama gerçekleşti. Gerçekleşen patlamada 31 kişi öldü ancak patlamanın etkileri uzun yıllar boyunca devam etti. Yayılan radyasyondan sonra birçok kişi evlerinden tahliye edilse de etkileri günümüze kadar gelmektedir. Böyle vakaların tarih boyunca hatırlanması, tekrar gerçekleşmemesi açısından önemlidir.

Çernobil’in Etkileri

Patlamadan en fazla etkilenen ülke Bulgaristan olurken, İngiltere, Rusya, Türkiye ve Avrupa’nın büyük bir bölümü etkilenmiştir. Santral çalışanları ve Ukrayna halkı patlamanın etkilerini diğer bölgelere göre daha derinden yaşamışlardır. Kazanın en büyük zararlarından biri de çocukluk çağında tiroit kanseri sorunun ortaya çıkmasıdır.

Patlama sonucu yayılan radyasyon 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima kenti ve Nagazaki kentine atılan atom bombalarının oluşturduğu radyasyondan daha fazla olmuştur.

Yayılan radyasyondan etkilenen Türkiye’de ise, özellikle Karadeniz ve Trakya Bölümü’nde yapılan incelemeler sonucu yüksek oranda radyasyon tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here