Okul

Çevre Kirliliği Nasıl Oluşur

Çevre Kirliliği Nasıl Ortaya Çıkar, Çevre Kirliliğinin Oluşumu

Çevre kirliliğinin oluşumu tüm canlıları etkileyen faktörlerden birisi olmaktadır. İnsanların dirençli olmasına rağmen hayvanlar ve bitkiler yeteri kadar direnç gösteremediklerinden dolayı soyları tehlike altına girmektedir.

Kirliliğin asıl nedeni insanların çevresine karşı olduğu umursamazlığından dolayı gerçekleşiyor. Yerlere çöp atmak normal bir durum gibi algılanması milyonlarca kişi tarafından her gün bir şeyler bırakılıyor. Çevre kirliliği iki farklı şekilde olur kalıcı ve geçici olarak sınıflandırırız.

Kalıcı çevre kirliliği tarım ürünleri, deterjan, yağ, kimyasal, fabrika atıkları olup uzun yıllar boyunca kalır.

Geçici kirlilik ise kağıt, çöp, ekmek kırıntılarının yerleri atılması ile birlikte günlük olarak temizlenmesi gösterilebilir.

Çevre ile birlikte sahip olduğumuz hava dahi kirlenir bunlar egzozlar, sera etkisi, fabrika dumanları ile görülür. Akciğer, solunum yolu hastalıkları gibi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Su ve toprak kirliliğini de etkilemektedir. Yiyeceklerin kirli olması tifo, sarılık, dizanteri gibi hastalıkları beraberinde getirmektedir.

İnsanların doğaya sahip çıkmaması ile başlar çevre kirlilikleri, sahip çıkanlar ise gerektiği yerlerde temizliklerini yapar daha özen gösterir.

çevre kirlilikleri
çevre kirlilikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu