Okul

Çevreye En Az Zarar Veren Enerji Kaynağı Hangisidir

Enerji kaynaklarının kullanılması kimi zaman çevreye zarar vererek doğal felaketlere sebep olabilir. Bunlar atom enerjisi başta olmak üzere akarsuların üzerlerine yapılarak bölgenin susuz kalmasına dahi sebep olabilmektedir. Çevre dostu ve zarar vermeyen akarsuları dört ayrı başlıkta olmaktadır jeotermal, güneş, rüzgar ve su gücüyle olmaktadır.

Jeotermal enerji yer altı sularından faydalanılarak kullanılmaktadır suyun sıcaklığı enerjiye çevrilir herhangi bir zararı yoktur günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır.

Rüzgar enerjisi dünya üzerinde devamlı hareket halinde olan rüzgarların esme kuvveti ile birlikte türbinleri hareket ettirerek oluşan enerjidir temiz ve ekonomik olmaktadır.

Güneş enerjisi gelen ışınlar sayesinde panellere ulaşarak sıcaklığı ile birlikte termik santraller yardımı ile birlikte kullanılır. Elektrik üretiminde büyük fayda sağlanmak doğal ve çevre koruyucu olmaktadır. Tükenmez enerji kaynaklarından da birisidir.

Su gücü hidroelektrik santrallerinde daha çok kullanılır. Suyun türbinleri çevirerek jeneratör yardımı ile birlikte büyük miktarda enerji üretimi gerçekleşir çevre dostu ve zararsızdır.

çevre dostu enerji kaynakları
çevre dostu enerji kaynakları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu