Okul

Çevreyi Kirletmeyen Enerji Nedir

Çevreyi kirletmeyen enerji “doğa dostu” enerji kaynakları olmaktadır. Yeryüzünde bir çok enerji kaynağı bulunur bunların bazılarının aktif olarak çalışması durumunda çevremize zararlar verebilirler. Çevreye zarar vermeyen enerji kaynakları insanlar için önemlidir.

Güneş tükenmez olduğu gibi çevre dostu enerji kaynaklarından birisi olmaktadır. Maliyeti ilk başta kurulumu çok olsa dahi ilerleyen zamanlarda büyük tasarruflar sağlanabilir. Güneş enerjisi sağlanırken güneş pilleri yılın her ayında elektrik veya sıcak su üretiminde faydalanabilir.

Rüzgar enerjisi çevre dostu olup kurulan rüzgar pervaneleri sayesinde sağlanır. Rüzgarın esmesi ile birlikte pervanelerin sağladığı dönüş ile elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Akarsular üzerine kurulan hidroelektrik santralleri sayesinde suyun kuvveti ile birlikte bobin yardımı sayesinde elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Çevre dostu olarak herhangi bir şekilde zarar vermedikleri gibi korumaktadırlardır. Üretimleri tükenmez enerji kaynaklarından faydalanılmaktadır.

rüzgar pervanesi
rüzgar pervanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu