Çin Seddi Neden Nasıl Yapıldı ve Özellikleri

Tarihe geçen büyük bir yapılanma olan Çin Seddi, Çin’in Kuzeybatısı boyunca uzanan ve Dünya’nın en büyük savunma duvarları olan bir yapılanmadır. Çin Seddi’nin duvarları uzaktan bakıldığında uzun ve ince bir nehir gibi görünmektedir.

Çin Seddi’nin ilk temelleri, M.Ö 7. yy’da Henan eyaletinde Whu krallığı tarafından atılmıştır. Fakat ilk atılan set temeli çok uzun olmamıştır. Daha ileriki dönemlerde ise Moğol, Tunguz ve Hun saldırıları artmaya başlayınca uygarlıklar çok rahatsız olmaya başlamıştır. O dönemdeki imparator olan Qin Shin Huang, bu alanı M.Ö 3.yy’da boydan boya kapatma amacı ile duvarlar inşa ettirmeye başlamıştır.

Çin Seddi tek bir uygarlık ya da imparatorluk tarafından inşa edilmemiştir. Sürekli olarak her dönemde yapılan eklemeler ile Çin Seddi yavaş yavaş yükselmeye başlamıştır. En son Ming Hanedanı Çin Seddi’ni onararak savunma amacı ile kullanmaya başlamıştır. Çin Seddi’nin tamamı şuanda bulunmamaktadır. Yıkıntıları ile beraber 10. 000 km uzunluğuna ulaşan Çin Seddi’nin duvar yüksekliği ise 7 cm ile 10 cm arasındadır. Bu duvarların inşası için 1,800,000 kişinin çalıştığı kaynaklarda yer almaktadır.

Çin Seddi’nin Özellikleri

– Çin Seddi’nin her 9 km’sinde bir fener kulesi yer almaktadır.
– Çin Seddi’nin üst kısmının kalınlığı ortalama 6 metredir.
– Çin Seddi’nin tabanının kalınlığı 7 metredir.
– Çin Seddi’nin toplam uzunluğu Türkiye’nin tamamının iki kere dolaşılması kadar vardır.
– Çin Seddi’nin bazı bölümleri bazı alanlarda kademeli olarak inşa edilmiştir.
– Çin Seddi’nin duvarları üzerinde saray ve tapınak motifleri yer almaktadır.
– Geçmiş tarihte, en fazla kişi çalıştırılarak yapılan inşa Çin Seddi’dir.

Tarihte savunma mekanizması olarak yer alan Çin Seddi, bazı zamanlarda bazı imparatorluklar tarafından geçilmiştir. Fakat bunu yapabilen imparatorluklar çok fazla zaman kaybetmiştir. Bu duvarların yapımında çalışan işçilerin isimleri duvara yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here