Okul

Çizgisel Hız Nedir Kısaca

Yerkürenin dairesel hareketi esnasında bir noktanın birim zaman ekseninde yer değiştirme hızına çizgisel hız denir. Dünyanın güneşin önünden geçtiği zaman dilimi olarakta düşünülebilir. Dünyanın geoit şekli bakımından çizgisel hız en çok ekvatorda görülür. Ekvator bölgesinden kutuplara doğru gidildikçe hız azalır. Kutup noktalarında bu hız 0 km kadar düşer.

ekvator cizgisel hizDünyanın çevresini görünmez çizgilerle kesen enlemlerin çizgisel hızları aynı değildir. Ekvator bölgesinde en yüksek çizgisel hız gözlemlenirken kutuplara doğru gidildikçe azalır. Kutup noktalarında çizgiler hız sıfıra kadar inmektedir.

Dünyanın çizgisel hızı 2 kat artmış olsaydı zaman kısalırdı. Günler 24 saat değil 12 saate düşerdi. Çizgisel hız dünyamızın enlemleri üzerindeki hızıdır. Ekvator’daki çizgisel hız yaklaşık 1670 km/saat’tir. Çizgisel hız iki kat artsaydı eğer dünyanın dönüş hızı 835 km/saat olacaktı, iki meridyen arasındaki zaman farkı da 8 dakika olurdu. Çizgisel hız enlemlere göre değişiklik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu