Sorular Cevaplar

Çocuklar En Fazla Kaç Saat Bilgisayar Oyunu Oynamalı

Teknoloji ile birlikte çocukların bilgisayar merakı her geçen gün artıyor. Eski zamanlarda olduğu gibi çocuklar dışarıda zaman geçirmek yerine bilgisayar başında oyun oynamayı tercih ediyor. Bunun sebebi ise renkli dünyalarına yeni bir şeyler katmak istemeleri olmuştur. Ailesinden ve çevresinden görmediği sevgiyi başka şeylerde arıyorlar. Vaktini daha çok internet üzerindeki oyunlarla geçirerek kendini teselli etmekte. Ailenin veremediği sevgiyi başkalarında görmekte. Bağımlılık durumuna ulaştığı sürece ailesi ile olan bağlarını zamanla koparmaktadır. Büyüklerimiz sevgiyi görmediklerinden dolayı çocuklarına da tam gösteremez. Seni seviyorum diyemediklerinden dolayı hor görmemeli aksine nedenleri araştırılmalıdır.

Yasaklama yerine çocuklarınızı bilgisayar başında geçireceği zamanı sınırlandırın ve ona ödül sunmayı düşünmelisiniz. Birlikte geçireceğiniz süre kendisini iyi hissettirmeli. Aile içinde eğlenceli oyunlar aile bağlarını geliştirir. Birlikte sosyal faaliyetlere katılarak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Çocuğun eğlenceli vakit geçirmesi bilgisayar başında geçireceği süreyi minimuma indirecektir.

Sınırlar koymak onların size olan sevgisini zorlamanız anlamına geliyor. Çocuklar uzun zamandır kendilerine koyulacak sınırlar doğrultusunda ebeveynlerine karşı sevgileri azaldığı gözlemlenmiştir. İstediklerini yapamadıklarında kendilerini sevmediğinizi düşünüp zaman içerisinde kendisini yoksun hissederek hayatına dahi etkisi olabilir. Sevginizi göstermeniz bilgisayar başında geçireceği süreyi azaltacaktır.

Bilgisayar başında çocukların ortalama olarak günlük 4 – 6 saat arasında zaman geçirmeleri normal olarak kabul ediliyor. Sizin müsaade etmeniz ile birlikte 10 saate kadar süre tanıyabilirsiniz. Okul zamanında bu süre azaltılabilir. Unutmayın ki bugün akıllı telefonlar bilgisayarlardan çok daha geniş kullanımı var. Bilgisayar olmasa dahi akıllı telefonu kullanarak geçirdiği zamanlarda farksızdır.

bilgisayar oyunu
bilgisayar oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu