Sözlük

Cumhuriyet Nedir Kısaca

Dünya üzerinde en çok benimsenen yönetim biçimlerinden biri Cumhuriyet’tir. Osmanlı Devleti’nin yönetim biçiminde saltanat hakimdi, yıkılmasıyla kaldırıldı. Yerine halkın söz sahibi olduğu Türkiye Cumhuriyet’i kurulmuştur. Halkın egemenliğe sahip olduğu yönetim şeklidir. Ülkeyi yönetecek olan kişiler seçimler doğrultusunda belirlenir. Seçme ve seçilme hakkı halkın elindedir.

Halkın egemenliğinin ve iradesinin rol oynadığı yönetim biçimi Cumhuriyet’tir. Dünyada en fazla tercih edilen yönetim biçimidir. Halk ülke yönetiminde söz sahibi olması gelecekte yaşanabilecek iç savaşa karşı önleyicidir. Halkın iradesi yönetimi seçmiştir ve seçme hakları ellerinde vardır. Periyodik olarak seçimler yapılır. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrı olarak işleyişini sürdürür. Devlet yönetimi denetime açıktır. Halkı temsilcisi halk tarafından seçilen milletvekilleridir.

Cumhur, Arapça kökenli kelime olarak hayatıma girmiştir. Türkçe’de halk anlamına gelir. Cumhuriyet yönetiminin, vatandaşın ve ülkenin temsilcisi Cumhurbaşkanı’dır. Ülkeyi yönetecek olan kişiler seçme ve seçilme hakkına sahiplerdir. Cumhurbaşkanı ve devletin yönetim kademeleri seçilir. Oyunu kullanacağınız parti iktidara geldiğinde kendi kabinesi ile ülke yönetime söz sahibidir.

cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu