Genel Kültür

D Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

D harfiyle başlayan hayvanlar aşağıda resimli olarak gösterilmiştir. Biyolojik çeşitlilik bakımından binlerce tür hayvan bulunur. Ekosistem de kendilerine yer edinmiş hayvan türleri yer almaktadır. Hayvanlar kendi içlerinde alt türlere ayrılarak gruplandırılmışlardır. Aşağıda D harfi ile başlayan hayvanları inceleyebilirsiniz.

Dağ Keçisi: Keçinin erkeğine teke denir. Orta ve Güney Avrupa dağları anavatanlarıdır. Genellikle 750-2.250 metre yükseklikte yaşarlar. Mevsimlere göre giydiği post değişiklik gösterir. Sürüler halinde yaşamayı tercih ederler. Sabahın erken saatlerinde otlamak için dağlık bölgelere giderler. Akşam bastırmadan kendilerini güvenli hissettikleri yere geri dönerler.
dag kecisi

Danaburnu: 3,5 cm uzunlukta, vücudunun üst kısmı açık veya koyu kahverengi olan böcektir. Kısa antenlere sahiptir, gözleri peteksi şekilde küçüktür. Ön bacakları yassı olan ve toprağı kazmak için elverişlidir. Toprak altında yaşamlarını sürdürürler. Geceleri topraktan çıkarak yüzeyde kalırlar.
danaburnu

Denizanası: Beyni bulunmayan denizde serbestçe yüzen deniz canlısıdır. Yassılaşmış yüzeyi ile uyum sağlamış canlılardır. Vücutları kubbe şekline sahiptir. Saydam yapılara sahiptir. Canlı türleri arasında omurgasızdır. Organları bulunmayan canlılar, diğerlerine göre çok daha farklıdırlar.
denizanasi

Deniz aslanı: Yaşamlarını suda geçiren canlılardır. Hem denizde hem karada yaşayabilirler. Atlantik ve Pasifik kıyılarında yaşarlar. Yetişkinlerin boyu ortalama 3 metreyi bulur. 1 ton ağırlığına kadar ulaşabilirler. Deniza slanlarının derisinin altında 15 santimetrelik yağ tabakası bulunur.
deniz aslani

Denizatı: Denizatı, boyları 16 – 35 milimetre arasında değişen deniz canlılarıdır. Eş olmadan tek başına hamilelik yaşayabilen türünün tek örneğidir. Son yıllarda aşırı avlanmadan dolayı soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
denizati

Deniz Kaplumbağası: Deniz kaplumbağaları yaşamlarını denizde sürdürür. Sırt kısmı kırmızımsı kahverengi, alt tarafı beyazımsı açık sarıdır. Bacakları yüzmesine yardımcı olmak için kürek şekline benzer. Geceleri kumsallara gelerek açtıkları çukurlara yumurtalarını bırakırlar. Gün doğmadan tekrar denize dönerler.
denizkaplumbagasi

Deniz Kestanesi
deniz kestanesi

Deniz Yıldızı
deniz yildizi

Deve
deve

Devekuşu
deve kusu

Dinazor
dinazor

Dingo
dingo

Doğan
dogan

Dokumacı Kuşu
dokumaci kus

Domuz
domuz

Domuz Balığı
domuz baligi

Dugong
dugong

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu