Spor

Dağcılık Sporu Nedir Kısaca

Dağcılık sporu bize dağlara tırmanan kişileri anımsatıp doğa sporlarını gösterecektir. Ekipmanları ile birlikte yüksek dağlara tırmanarak kamp kurarlar bu süreç içersinde hedeflere ulaşırlar. Tehlikeli ve bol adrenalin dolu sporlardandır. Dağ tırmanışlarında en önemli yere Alpler sahip olup uluslararası çekişmeler kendisini göstermiştir. İlk olarak tarihte Cenevre’de toplanan Uluslararası Dağcılar Birliği ile gelişmeye başlamıştır. Görüşmelerde emniyet, teknik yardım gibi konular görüşerek dağcılığın güvenli spor olması sağlanmıştır. Yeniliklerin getirilmesi için bir çok çalışma yapılarak gelecek nesillerin dağcılığa merakla büyümesi sağlanmıştır.

Dağcılar genelde buzulların üzerinde teknik malzemeleri ile ilerlemeye çalışmaktadır. Hafif ve hazırlıklı çalışmalar yapmak önemli olup yardımlaşma ve dayanışma sayesinde hedeflerine güvenli şekilde ulaşabilirler.

Alpin Stil
Hafif yamaca sahip olup teknik yöntemi ile tırmanışlar önemlidir. Dağcılık sporunun ruhunu hissedildiği yerdir. Alpler dağcılar için en önemli tırmanışlar sağlanmıştır. Soğuk olduğu kadar zorlu bir tırmanıştır. Yaşanacak bütün zorluklar karşı kendileri baş başa kalarak mücadele vermektedir.

dağcılık sporu alpler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu