Sorular Cevaplar

Dandanakan Savaşının Türkler İçin Önemi

Dandanakan Savaşının Önemi, Dandanakan Savaşının Türk Tarihindeki Yeri

Dandanakan Muharebesi 1040 yılında Selçuklu Devleti’nin Gazne Devleti ile yaptığı savaşta galibiyet gelmesi ile sonuçlanmıştır. Gazne devletinin yıkılışına sebep olan Selçuklu Devleti olmuştur. Kuruluşu resmen kabul edilerek topraklarını genişletmişlerdir.

Malazgirt savaşından sonra en önemli zaferlerden olmuştur. Türkler saklı kaldığı yerlerden çıkarak büyük zaferlere imza atıp imparatorluklarını kurmaya başlamışlardır. Türk tarihinde Dandanakan savaşı önemli yer sahibi olmuş bunlar şöyle;

Selçuklular savaşı kazanması sonucunda devlet konumuna geçerek üzerlerinde yaşayacaklara vatana sahip olmuşlardır. Vatanın adı Horasan başkenti ise Nişabur olmuştur.

Gazneliler tarafından halka vergi ve zulüm olduğundan dolayı Selçuklu yönetimine destek çıkmışlardır.

Savaşın kazanılması sonucunda devletin tanzimi kararlaştırılıp Tuğrul Bey yönetime geçmiştir. Üçlü liderlik sisteminin devamlı sağlandı.

Selçuklular Türk kölelere önem vererek bu savaşı onlar adına yaptıklarına dahi iltifat etmiş olup devlet yönetiminde yer sahibi etmiştir.

Abbasi halifesi tarafından kurulan devlet kabul edilmiştir.

Selçuklular Türklerin gelişmesi için en önemli adımı atarak vatanları olmasını sağlamıştır.

Selçuklular diplomatik olarak Bağdat halifesine yazdıkları mektup sayesinde haklılıklarını ortaya koyarak desteğini almıştır.

dandanakan savaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu