Dekor Nedir

Dekor herhangi bir çalışma ya da oturma yerini döşeyip süslemede kullanılan eşyalar bütünüdür. İçinde bulunduğu her yerin ve her nesnenin güzel ve göze hoş görünmesini isteyen toplumdaki insanlar ilk olarak buna evlerinin sahip olduğu görünümü farklılaştırarak başlamıştır. Kullanmaktan hoşlanmadığı bir eşyayı, aleti kaldırtmış onun yerine yenisini getirmiştir, yine hoşuna gitmezse tekrar değiştirmiştir. Kendi isteğine göre uygun bir düzene getirene kadar bu değişimler devam etmiştir. Bu değişimlere dekorasyon veya dekor adını vermiştir. Genellikle de o değişimi sağlamak için çaba harcamıştır. Sahip olduğu elinde olan ya da olmayan tüm imkanları sonuna kadar kullanarak hayatını devam ettirdiği veya daha sonra yaşayacağı mekanı düzenli ve güzel bir duruma getirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmıştır. Bunu uygulama gayesinden bir diğeri de sosyal bağlardır. Komşusun da veya bir arkadaşın da gördüğü bir eşyanın kendisinde de bulunması için elinden geleni yaptığı gibi aynı şeyi evi veya başka bir mekan içinde yapabilmektedir, bu ortam iş yeri, büro veya şirketlerin odaları olabilir, düzenleme için sınır belirlemek gibi bir durum söz konusu değildir.

Dekor da Önem

Önem verilmesi gereken diğer bir nokta ise kendimiz için değil de başka bir kişi için yapmış olduğumuz dekorasyona ne kadar değer verdiğimizdir. Büyük bir aileye sahip kişilerin yaşadığı ortama yapmış olduğumuz düzenlemeyle daha küçük bir aileye sahip insanların yaşadığı ortama yapılan düzenleme hiç bir şekilde aynı olamaz. Böyle bir durum söz konusu ise bu tasarım bizlere bir şey kazandırmazken aynı zamanda yaptığımız işe olan saygı ve güvenin de eksilmesine sebep olur olur. Yaptığımız değişimlerin amacı bir ortamı yaşanılabilir duruma getirmektir, yapılan farklılıkları bu ortamda hayatlarını sürdüren kişilerin kabul etmesi için biraz zamana ihtiyaç vardır, burada da bir miktar sabır göstermek gerekmektedir. Mekanda yapılan değişiklikleri beğenmediklerini ya da hemen beğendiklerini düşünmek yanlış bir davranış olur.
Kısaca ifade etmek gerekirse dekor bir yere ya da ortama süslemek ve güzelleştirmek amacı ile verilmek istenen düzen olarak tanımlanabilir ve Fransızca kökenli bir kelimedir.

Dekor kelimesini duyduğumuz zaman aklımıza; düzen, görünüş, süsleme, dekoratif, tasarım. mekan, ortam, yaşam alanı, biçim, kalıp, renk, ışık, manzara, konfor, döşeme, eşya ve benzerleri kelimeler akla gelir. Ayrıca dekor kelimesi günlük hayatımızda Tiyatro, Sanat, Yapı ve Düzenleme, Dil ve Anlatım, Sunuculuk ve Televizyon, Sosyal Bilgiler terimleri olarak ta karşımıza çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here