Dekorasyon Nasıl Yapılır

Çevrenize baktığınızda artık bazı şeylerin yerlerinin değişmesi gerektiğini ya da onların tamamen kaldırılıp yeni fikirlerle düzenlenmesi gerektiğini düşündüğünüz zamanlar mutlaka olmuştur. Böyle bir durumda bir profesyonelle çalışmak isteyebilir veya kendi düşünce dünyanızdan faydalanıp evinizi, ofisinizi veya bahçenizi yeniden dekore edebilirsiniz. Dekorasyon kelimesi genel anlamda içinde bulunulan ortamın, istenilen kullanım amaçları doğrultusunda hem estetik hem faydalı hem de sanatsal olarak düzenlenmesidir. Dekorasyon işi başka bir manada da sizin iç dünyanızı çevrenize yansıtma biçiminizdir.

Dekorasyon kelimesi genel anlamda iç mekanları karşılasa da gün geçtikçe dış mekanda da uygulanması hayli popüler olmuştur. İç mekan tasarımı yapmak ve evinizde bir takım değişikliğe gitmek isterseniz işinde uzman bir iç mimar size bu konuda yardımcı olacaktır. Tabi ki de bir profesyonel yardımı almayıp kendi çevrenizi tamamıyla kendi fikirleriniz ile de dekore edebilirsiniz. İç mekan değil de dış mekan da çalışmak isterseniz ve bu mekan evinizin bahçesi ise bir peyzaj mimarından yardım alabilirsiniz. Peyzaj mimarları hem tasarım yönünden hem de bitki bilgisi yönünden sizin istekleriniz doğrultusunda çeşitli düzenlemelere gidebilir.

İç mekan veya dış mekana bakmaksızın dekorasyon yapmak için temel prensipleri bilmeli ve fikirlerimizi bu doğrultuda geliştirmeliyiz. Renklerin uyumu, kullanılan malzemelerin konforu, estetik ve sanatsal olarak göze hitap etmesi başlıca kriterler arasında sayılabilir. Örneğin; evinize ilk adım attığınızda sizi karşılayan koridorunuz, dekore edildikten sonra geniş ve ferah gözükmelidir. Mutfağınızda dolaplar, perde ve varsa halınız uyum içerisinde olmalı, mutfakta yemek yaparken size zorluk çıkartmaması açısından gereksiz eşyalar ortamdan uzaklaştırılmadır. Oturma odasında eğer eskitme tarzda çok desenli bir halı kullanılıyorsa mutlaka koltuklarınız sade ve desensiz olmalıdır. Bu tarzda çeşitli örnekleri değişik sitelerden bulabilir ve tasarımınızı bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here