Sorular Cevaplar

Demir Yolları Yapılırken Neden Raylar Arasında Boşluk Bırakılır

Bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte tarih öncesinde yapılan demir yollarında raylar arasında herhangi bir boşluk bırakılmadığını görürsünüz. Zamanla bu raylar bozulmalar neden olup sıklıkla tren kazaları olurdu. Günümüzde bunlar tespit edilerek genleşme ve gerginleşme olayları dikkate alınarak yeni yapılara başlanmıştır. Raylar arasında bulunan boşluk bu olayların etkisini üzerinden kaldırılması için kullanılıyor.

Demir yollarında raylar arasında kalan boşluk ilk olarak yaz aylarında genleşen demirin o boşluktan faydalanarak bozulmalarını önlenmesini sağlar. Kış aylarında tekrar gerginleşen raylar eski halini geri alır. Tren rayları belirli aralıklarla ve düz şekilde olması gerektiğinden mühendisler genleşmeyi de dikkate alarak yeni demir yollarını bu yönde şekillendiriyorlar.

Raylar arasında boşluk 5-10cm arasında olduğunu görebiliriz demirin genleşme, sıcaklık hesaplamaları doğrultusunda belirlenir. Fizik bilimine göre genleşme ve gerginleşmenin etkisinden kurtarmak için yapılır.

raylar arasındaki boşluk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu